metafrasi banner

Creatine phosphate disodium salt tetrahydrate

Και το κέφι συνεχίζεται! Έχω βρει ότι αυτό έχει και ως συνώνυμο αυτό: Sodium creatine phosphate dibasic tetrahydrate

Σκέφτομαι το "διβασική φωσφορική κρεατινίνη τετραϋδρική". Πριν με κάνει μπαν ο μυστακοδιοπτροφόρος μοντερέιτορ μ'αυτά που ποστάρω, συμφωνείτε;
 
Πάντα μετράμε τις συλλαβές: άλλο η κρεατίνη και άλλο η κρεατινίνη :-)
Επί της ουσίας τώρα, στα Ελληνικά λέγεται πιο συχνά φωσφοκρεατίνη οπότε εγώ θα έλεγα απλώς δινάτριο άλας φωσφοκρεατίνης, τετραένυδροτετραϋδρικό). Θα το ψάξω κι άλλο όμως...
 
Φτου, έχεις δίκιο!! Γι' αυτό ψάχνω και ψάχνω σαν τη χαζή και δεν βρίσκω αρκετά hits με δαύτο. Την πάτησα από μια συλλαβή! Ευχαριστώ πάρα πολύ dharvatis :)
 
:-) :-)
Αν θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις το «διβασικό» θα πρέπει να προσθέσεις κάπου και ένα «νατριούχος» ή κάτι τέτοιο, γιατί διαφορετικά δεν φαίνεται ότι πρόκειται για άλας νατρίου (κι έλεγα «κάτι λείπει, μα τι λείπει...»). Εξακολουθώ να προτιμώ το δικό μου όμως :-D :-D

ΥΓ: έχει κανείς κάποια άποψη για το θέμα «χ-ένυδρο έναντι χ-υδρικού»; Θυμάμαι ότι στο λύκειο χρησιμοποιούσαμε το «χ-ένυδρο», αλλά από τότε έχω δει και τα δύο και αρχίζω να πιστεύω ότι η επιλογή γίνεται κατά περίπτωση (ή ίσως αρχίζει να επικρατεί το «χ-υδρικό» υπό την επίδραση του «hydrate»). Τι λέτε;

ΥΓ2: «μυστακοδιοπτροφόρος» - άριστο!! :lol:
 
:-) :-)
Αν θέλεις οπωσδήποτε να κρατήσεις το «διβασικό» θα πρέπει να προσθέσεις κάπου και ένα «νατριούχος» ή κάτι τέτοιο, γιατί διαφορετικά δεν φαίνεται ότι πρόκειται για άλας νατρίου (κι έλεγα «κάτι λείπει, μα τι λείπει...»). Εξακολουθώ να προτιμώ το δικό μου όμως :-D :-D

Αν ήξερες πόση ώρα πριν ποστάρω σκεφτόμουν αν πρέπει να βάλω "νατριούχος" με το "διβασικό" ή όχι... Πού θα πάει, και χημεία θα μάθουμε έτσι που μπλέξαμε!

(μεταξύ μας, κι εγώ το δικό σου προτιμώ! ;-) )
 

nickel

Administrator
Staff member
Πού θα πάει, και χημεία θα μάθουμε έτσι που μπλέξαμε!
Δεν ξέρω για σας, καλή μου κυρία, αλλά αυτό δεν θα το πάθουμε όλοι εδώ μέσα. Άλλωστε, τα νήματα της χημείας είναι εκείνα ακριβώς που μας θυμίζουν τα όριά μας και μας γεμίζουν σεμνότητα.
 
Top