metafrasi banner

cosmic inflation = διόγκωση του σύμπαντος (;)

nickel

Administrator
Staff member
In physical cosmology, cosmic inflation, cosmological inflation, or just inflation is the expansion of space in the early universe at a rate much faster than the speed of light. The inflationary epoch lasted from 10[SUP]−36[/SUP] seconds after the Big Bang to sometime between 10[SUP]−33[/SUP] and 10[SUP]−32[/SUP] seconds. Following the inflationary period, the universe continued to expand, but at a slower rate.
http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation_(cosmology)

Μήπως διαστολή; Και όχι πληθωρισμός, έτσι;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η φάση του πληθωρισμού είναι μια πολύ μικρή χρονική περίοδος εξαιρετικά ταχείας διόγκωσης στην αρχή της διαστολής του σύμπαντος. Π.χ. ...είναι δυνατόν να υπάρχει ένα υπόβαθρο βαρυτικών κυμάτων που δημιουργήθηκε από την απότομη διόγκωση του σύμπαντος στην φάση του πληθωρισμού.

Με δεδομένο ότι κατά πώς φαίνεται η απόδοση του cosmic inflation ως πληθωρισμός είναι καθιερωμένη στην κοινότητα των φυσικών (κακώς ίσως, αλλά δεν θα ήταν η πρώτη φορά που έχει μεταφερθεί βιαστικά ή αδόκιμα ένας ξένος όρος), θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός σε κάθε πρόταση αλλαγής που δεν θα προέρχεται από την κοινότητα των ειδικών (στην οποία, παρεμπ, δεν ανήκω).
 

nickel

Administrator
Staff member
Να εξηγήσω και τις αντιρρήσεις μου για τη χρήση του όρου πληθωρισμός. Ο πληθωρισμός, που ήταν ο όρος που δημιουργήθηκε για το οικονομικό inflation, προϋποθέτει την ύπαρξη πληθώρας. Κανονικά, ο αγγλικός όρος περιγράφει τη διόγκωση της προσφοράς χρήματος (inflation of the money supply). Και οπωσδήποτε στην εκθετική διόγκωση του σύμπαντος μετά το μεγάλο μπαμ (τη Μεγάλη Έκρηξη) δεν έχουμε πληθώρα (δεν μιλάμε για πληθώρα αστέρων, ας πούμε).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το πληθωριστικό σύμπαν
Αναζήτηση μιας νέας θεωρίας για τη δημιουργία του σύμπαντος

Alan H. Guth

 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν κάνει κακό να εξηγήσουμε τους λόγους που πιστεύουμε ότι ο όρος πληθωρισμός είναι βλακώδης. Ίσως, αν είμαστε αρκετά πειστικοί, θα αποφασίσουν να τον αλλάξουν.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Νομίζω ότι θα έπρεπε να πείσεις πρώτα τον καθηγητή Guth γιατί είναι ατυχής ο όρος inflation στα αγγλικά.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι καθόλου ατυχής ο όρος στα αγγλικά! Πού έδωσα αυτή την εντύπωση; Ούτε ο οικονομικός ούτε ο αστρονομικός.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι ατυχής. Έχω την αίσθηση ότι πιο σωστός θα ήταν ο όρος super-inflation. :) Όμως σταματάω επειδή δεν ξέρω το θέμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ιδού η εξέλιξη των αγγλικών σημασιών σύμφωνα με το OED:

inflation
1. The action of inflating or distending with air or gas.
2. The condition of being inflated with air or gas, or of being distended or swollen as if with air.
3. The condition of being puffed up with vanity, pride, or baseless notions.
4. The quality of language or style when it is swollen with big or pompous words; turgidity, bombast.
6. Great or undue expansion or enlargement; increase beyond proper limits; esp. of prices, the issue of paper money, etc. spec. An undue increase in the quantity of money in relation to the goods available for purchase; (in lay use) an inordinate rise in prices.

Add: [2.] b. Astron. The period of exponential expansion, lasting a minute fraction of a second, postulated in the inflationary model of the universe.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
inflationAdd: [2.] b. Astron. The period of exponential expansion, lasting a minute fraction of a second, postulated in the inflationary model of the universe.
ΟΚ, (πρόσθετος) ορισμός και μάλιστα δια του οριζομένου (inflationary model).
 

nickel

Administrator
Staff member
Για το inflationary model έχουμε το πληθωριστικό μοντέλο του σύμπαντος, που δεν θα γινόταν εύκολα διογκωτικό. :( Ούτε θα ήταν έξυπνο να προσφύγουμε σε άλλη λέξη, π.χ. διατατικό. Πιο εύκολο θα ήταν να μείνουμε στο ουσιαστικό, μοντέλο της διόγκωσης του σύμπαντος.
 
Top