metafrasi banner

checked baggage = παραδιδόμενες αποσκευές

nickel

Administrator
Staff member
Σε ερώτηση σε άλλο φόρουμ για την απόδοση του checked baggage, έσπευσα να απαντήσω «ελεγμένες αποσκευές». Έχουμε συνηθίσει το κλισέ «έλεγχος αποσκευών», είναι αρκετοί οι ιστότοποι (κανονισμός της ΕΕ, ΦΕΚ, σελίδες αερομεταφορέων, εφημερίδες) που αναφέρουν το «ελεγμένες αποσκευές», δεν έδωσα περισσότερη σκέψη.

Ωστόσο, σύμφωνα με παρατήρηση συναδέλφου, υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν πρόκειται για ελεγμένες αποσκευές γιατί ο όρος δεν αναφέρεται σε έλεγχο (control and examination). Ο πλήρης όρος είναι κανονικά checked-in baggage και αφορά την παράδοση των αποσκευών στο τσεκ-ιν.

Checked baggage refers to items of luggage delivered to an airline or train for transportation in the hold of an aircraft or baggage car of a passenger train, which means it is inaccessible to the passenger during the flight or ride.
http://en.wikipedia.org/wiki/Checked_baggage

Μετά απ’ αυτό μαζεύτηκαν διάφορες αποδόσεις αποδώ κι αποκεί:

αποσκευές που παραδίδονται / παραδόθηκαν κατά τον έλεγχο των εισιτηρίων (η σαφέστερη και ταυτόχρονα η πιο φλύαρη)
παραδιδόμενες αποσκευές
παραδοθείσες αποσκευές
παραδοτέες αποσκευές
(με αυστηρά περιορισμένη χρήση)

Τελικά στον Εθνικό Κανονισμό Ασφάλειας Πολιτικής Αεροπορίας βρήκα τα εξής:

5. ΠΑΡΑΔΙΔΟΜΕΝΕΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ
5.1 Έλεγχος ασφάλειας παραδιδόμενων αποσκευών
5.2 Προστασία παραδιδόμενων αποσκευών


και άλλα πολλά σχετικά στο συνημμένο ή εδώ (σελ. 60):
https://diavgeia.gov.gr/doc/4Α351-7Φ
 

Attachments

  • Παραδιδόμενες αποσκευές.pdf
    84.1 KB · Views: 241
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λες, αλλά δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο σκέτο checked και το checked-in; Θα μπορούσε δηλαδή το checked baggage να αφορά σε αποσκευές που πέρασαν από έλεγχο ασφαλείας (κι αυτό security check).
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, είδα κι εγώ στον άλλο ιστότοπο τις "ελεγμένες" αποσκευές, και διαφώνησα, αλλά δεν μου είχε έρθει καμιά ιδέα για να προτείνω κάτι διαφορετικό. Όντως, σημαίνει τις "παραδιδόμενες" αποσκευές το checked baggage.

Θα μπορούσε δηλαδή το checked baggage να αφορά σε αποσκευές που πέρασαν από έλεγχο ασφαλείας (κι αυτό security check).
Όχι, το checked baggage στα αεροδρόμια σημαίνει ότι τις παρέδωσες, δεν προκύπτει από πουθενά ότι πέρασαν και από έλεγχο ασφαλείας.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Είναι ξεκάθαρη η χρήση των δύο επιθέτων που περιγράφουν τις αποσκευές κτό στην πολιτική αεροπορία: checked - cabin (luggage, baggage, pets etc). Τα carry-on πχ ανήκουν στο cabin.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στον Εθνικό Κανονισμό Ασφάλειας Πολιτικής Αεροπορίας υπάρχει αναφορά και σε έλεγχο αποσκευών και ελεγμένες αποσκευές και έχει ενδιαφέρον η φράση «Οι παραδιδόµενες ελεγµένες αποσκευές» (ενεστώτας και παρακείμενος μαζί, δηλαδή αποσκευές που παραδίδονται αφού έχουν περάσει τον έλεγχο, υποθέτω).

Το πρόβλημα είναι (φαίνεται και από τον ορισμό της Wikipedia, που λέει κι αυτός «delivered» και τίποτα για έλεγχο) ότι ο όρος χρησιμοποιείται αντί του checked-in και προφανώς είναι πιθανό να δημιουργεί παρερμηνείες, ακόμα και νομικής φύσης. Δείτε όμως δύο ακόμα ορισμούς:

checked baggage. Baggage that a traveler has given over to the care of the carrier or other responsible party. An important distinction when liability for loss or damage is to be determined. See also unchecked baggage.
http://www.travel-industry-dictionary.com/checked-baggage.html

unchecked baggage. Baggage that a traveler retains in his or her personal control. An important distinction when liability for loss or damage is to be determined.
http://www.travel-industry-dictionary.com/unchecked-baggage.html



checked baggage
Luggage a traveler hands over to the custody of the airline before boarding the aircraft, and which is usually carried in the cargo compartment of the same aircraft.

http://www.businessdictionary.com/definition/checked-baggage.html
 

Zazula

Administrator
Staff member
Στον Εθνικό Κανονισμό Ασφάλειας Πολιτικής Αεροπορίας υπάρχει αναφορά και σε έλεγχο αποσκευών και ελεγμένες αποσκευές και έχει ενδιαφέρον η φράση «Οι παραδιδόµενες ελεγµένες αποσκευές» (ενεστώτας και παρακείμενος μαζί, δηλαδή αποσκευές που παραδίδονται αφού έχουν περάσει τον έλεγχο, υποθέτω).
Εεεμμ, πότε ήταν η τελευταία φορά που πέταξες; :p Πρώτα παραδίδονται και κατόπιν ελέγχονται. Αποσκευές που πρώτα ελέγχονται και κατόπιν παραδίδονται είναι cabin αποσκευές που ξεπερνούν το όριο του α/φους (βλ. πχ Ryan Air) και τις μαζεύει το προσωπικό εδάφους στη σκάλα επιβίβασης.
 

nickel

Administrator
Staff member
Το «υποθέτω» ήταν ειρωνικό σχόλιο για την έκφραση.

Υπάρχει κι άλλη ωραία παγίδα. Εγγλέζικες εταιρείες χρησιμοποιούν για τις παραδιδόμενες αποσκευές τον όρο hold baggage, αποσκευές που φορτώνονται στο κύτος (hold) του αεροσκάφους. Άμα σκεφτείς το hand luggage, καταλαβαίνεις πόσο εύκολα μπορεί να μπερδέψει κανείς το ένα με το άλλο.
 

crystal

Moderator
Αυτά με έχουν ταλαιπωρήσει πολύ κατά καιρούς, ειδικά όταν μεταφράζεις για σάιτ ή λογισμικά σε σταντ αεροδρομίων, που τα κουτάκια έχουν και περιορισμό χώρου. Ελεγμένες δεν είναι σίγουρα, συν τοις άλλοις επειδή κι οι χειραποσκευές ελέγχονται ούτως ή άλλως. Παραδιδόμενες/παραδοτέες βάζω κι εγώ πάντως.

Φαν φακτ: Στο Μακεδονία οι αποσκευές ελέγχονται τη στιγμή ακριβώς που παραδίδονται, ήτοι όχι στο γκισέ αλλά σε άλλο σημείο παράδοσης. Επίσης μου έχει τύχει σε πτήση για Αθήνα να μου ζητήσουν ευγενικά συγγνώμη και να μου ανοίξουν επιτόπου τη βαλίτσα για "τυπικό έλεγχο" πριν την παραδώσω, το 2005 αν θυμάμαι καλά.
 
Top