metafrasi banner

catfight = γυναικοκαβγάς

nickel

Administrator
Staff member
catfight
Pronunciation: /ˈkatfʌɪt/
noun (informal)
a fight between women.


Κλέβω την πληροφορία για το catfight σε τίτλο άρθρου του Βήματος από το σημερινό του Σαραντάκου.

Όπως επισημαίνει ο συνονόματος: Τόσο πασίγνωστο είναι αυτό το catfight που έπρεπε να μείνει αμετάφραστο; (Αν το θέλαμε, θα βάζαμε “το μαλλιοτράβηγμα” -αλλά το βρίσκω και άστοχο, αφού η Σεγκολέν δεν έκανε τίποτε ώστε να θεωρηθεί καβγάς· για τον καβγά χρειάζονται δύο).

Αφού δεν είναι καβγάς ή γυναικοκαβγάς ή σκυλοκαβγάς, για τους οποίους, όπως και για το ταγκό, χρειάζονται δύο, θα μπορούσαμε να πούμε «Βγήκαν νύχια ανάμεσα στις Γαλλίδες Σοσιαλίστριες». Ή τι άλλο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το εμβληματικό βιδεάκι (καλύτερα: αυτό που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό) είναι αυτό:


που δεν έχει καν καβγά. Περίεργους συνειρμούς κάνει ο άνθρωπος!


Χωρίς καβγά, ούτε το catfight στέκεται, νομίζω. Κατινιές στα Ηλύσια Πεδία θα ήταν ο τίτλος που θα προτιμούσα, αν...
 
Ναι, ξεκατίνιασμα. Και αν είναι όντως καβγάς, γυναικοκαβγάς. Όχι σκυλοκαβγάς που προτάθηκε.

(Υπάρχει και το catty = κακεντρεχής)
 

LostVerse

Member
Αφού δεν είναι καβγάς ή γυναικοκαβγάς ή σκυλοκαβγάς, για τους οποίους, όπως και για το ταγκό, χρειάζονται δύο, θα μπορούσαμε να πούμε «Βγήκαν νύχια ανάμεσα στις Γαλλίδες Σοσιαλίστριες». Ή τι άλλο;

Χωρίς να θέλω να σοκάρω (sic), αυτός ο όρος είναι περισσότερο γνωστός από την βιομηχανία πορνό, όπου αναφέρεται σε πολύ συγκεκριμένο interaction μεταξύ δύο γυναικών. Υποθέτοντας ότι ο συντάκτης του Βήματος απλώς μετέφρασε έτοιμο ξένο άρθρο που είχε μέσα τον όρο, και δεδομένης της προϊστορίας των δυο αυτών κυριών και της ύπαρξης σχέσης τους με το ίδιο πρόσωπο, μπορεί να φανταστεί κανείς τι εικόνα περίπου προσπαθεί να περάσει και θεωρώ ότι υπό αυτό το πρίσμα το «σκυλοκαβγάς» ή το «μαλλιοτράβηγμα» είναι απλώς υπερβολικά λίγα για να αποδώσουν τη σημασία. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Θα βοηθούσε αν ξέραμε την πηγή του Βήματος. Αν ήταν κανένα παρακμιακό ταμπλόιντ μια τέτοια εξήγηση μάλλον θα ήταν πιθανότερη.
 
Top