metafrasi banner

camisole

nickel

Administrator
Staff member
Η απορία μου γεννήθηκε από μια όμορφη σκηνή της όμορφης ταινίας Beginners (Πρωτάρηδες).

Ο ορισμός στο ODE (ίδιος και σε άλλα λεξικά):

camisole [ˈkamɪsəʊl]
a woman’s loose-fitting undergarment for the upper body, typically held up by shoulder straps.
[Origin: early 19th century: from French, either from Italian camiciola, diminutive of camicia, or from Spanish camisola, diminutive of camisa, both from late Latin camisia 'shirt or nightgown')

Αυτό εδώ δηλαδή, με τις μπρετελίτσες:




Να πούμε ότι στα ελληνικά η λέξη είναι καμιζόλα (όχι *κάμιζολ ή *καμισόλα). Είναι όμως το ίδιο πράγμα; Δείτε ορισμούς:

  • καμιζόλα (η) {χωρ. γεν. πληθ.) φαρδύ και ελαφρύ γυναικείο πουκάμισο, που φτάνει ώς τα γόνατα. (ΛΝΕΓ)
  • καμιζόλα η [kamizóla] O25 : είδος φαρδιάς και ριχτής γυναικείας μπλούζας. (ΛΚΝ)
  • camisole ουσ. ενδυμ. 1. καμιζόλα > 2. κασκορσέ (Magenta)


Τελικά, κυρίες μου: Τι εννοείτε όταν λέτε καμιζόλα στα ελληνικά και τι ζητάτε στα μαγαζιά για να σας δώσουν camisole;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ζητάμε καμιζόλες στα ελληνικά μαγαζιά. Αυτό της φωτογραφίας θα το λέγαμε "φανελάκι", νομίζω.

Η γενιά της μαμάς μου το έλεγε και κασκορσέ. Αλλά καμιά φορά η μαμά μου λέει και "καμιζολάκι".
 

nickel

Administrator
Staff member
Να υποθέσω ότι το τοπάκι με μπρετέλες μπορεί να περιγράφει και εσώρουχο ή να μείνουμε στο φανελάκι με μπρετέλες (που το έχει και το ΛΝΕΓ στο λήμμα μπρετέλα);
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν ξέρω. Οι εταιρείες εσωρούχων πάντως τα λένε φανελάκια.


IDER Φανελάκι με τιραντάκι. Εδώ.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Συμφωνώ με την Αλεξάνδρα, δεν ζητάμε καμιζόλες. Όλα αυτά που λες, Νίκελ, είναι απλώς φανελάκια. Τοπάκια λένε τα μπλουζάκια που έχουν ως προορισμό να φορεθούν μέσα από σακάκια, δηλαδή τα δείχνουμε (δεν είναι εσώρουχα) αλλά συνήθως δεν τα φοράμε μόνα τους, γιατί π.χ. δεν έχουν μακριά μανίκια.
 

SBE

¥
Εγώ ξέρω ότι καμιζόλα είναι μέρος της παραδοσιακής ελληνικής ενδυμασίας και μοιάζει με σεγκούνι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Έτσι. Παραδοσιακές καμιζόλες βρίσκει κανείς στα γκουγκλοβιβλία. Το υπόλοιπο διαδίκτυο έχει γεμίσει από camisoles που άντρες μεταφραστές προφανώς τις έκαναν καμιζόλες. Δες φωτογραφίες.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ε ρε, και να 'τανε έτσι η καραγκούνα με τα σεγκούνια της· όχι έντεκα, τριάντα εκατομμύρια πληθυσμό θα 'χαμε τώρα (και θα 'βγαινε ακόμα μικρότερο το κατά κεφαλήν).
 

SBE

¥
Στα γκουγκλοβιβλία βλέπω ότι η καμιζόλα είναι γυναικείο και ανδρικό ένδυμα, ότι έιναι σα μακρύ γιλέκο ή πουκάμισο ή σακκάκι βαμβακερό, ότι είναι μεχρι τη μέση, ότι έιναι μακρύ κάτω από τη μέση, όχι το φοράς απο μέσα, ότι το φοράς απ'έξω κλπκλπ. Ποικιλία, οπότε εγώ επιλέγω το ελαφρύ, βαμβακερό σεγκούνι, γιατί ταιριάζει με αυτό που ξέρω.

Δαεμάνε, οι Καραγκούνες εδώ διαβάζουν τα γραπτά σου και σχολιάζουν χωρίς λόγια:


ενώ οι Καραγκούνες εδώ έρχονται να σου ζητήσουν τα ρέστα:
 

daeman

Administrator
Staff member
[...]
Δαεμάνε, οι Καραγκούνες εδώ διαβάζουν τα γραπτά σου και σχολιάζουν χωρίς λόγια:
Ούιιι, αγιέ μ'! Η Μπιρμπίλω κι η Βασίλω! Κουπιάστι, κουπιάστι, κουρίτσα. :D


ενώ οι Καραγκούνες εδώ έρχονται να σου ζητήσουν τα ρέστα:

Ουί, Μπαρμπί, Μπιλί ε λα Βασκιρί. :twit:


Η Βασίλω - Παύλος Σιδηρόπουλος

 
Top