metafrasi banner

Brobdingnagian

MAKIS

New member
Besides the fact that he uses the word Brobdingnagian (which, as a reminder if you haven’t read Gulliver’s Travels lately, means “of colossal size”)
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπρόμπντιναγκ
Βροβδινάγη

Μπρομπντινάγκιος
Βροβδινάγιος

Δεν ξέρω τι έχουν βάλει στις διάφορες μεταφράσεις του Γκάλιβερ — και η καλή που έχω είναι στο κάτω πάτωμα.
 
Δεν ξέρω τι έχουν βάλει στις διάφορες μεταφράσεις του Γκάλιβερ
Αυτό το - σωστό - "Γκάλιβερ" καταστρέφει την παιδική μου ηλικία.
 

nickel

Administrator
Staff member

Αυτό το - σωστό - "Γκάλιβερ" καταστρέφει την παιδική μου ηλικία.

Από την άλλη αυτό που έχω στο κάτω πάτωμα είναι η μετάφραση του Φραγκόπουλου, που τον έκανε Γκάλιβερ από τη δεκαετία του 80, όταν ήμασταν ακόμα παιδιά. :-)
 
...από τη δεκαετία του 80, όταν ήμασταν ακόμα παιδιά. :-)
Εσείς οι μικροί, ίσως. Εμείς οι γέροι τι να κάνουμε όμως; Για τις παραδόσεις ζούμε. Εγώ σέβομαι τα άσπρα σας μαλλιά και δεν αρχίζω να μιλάω για Ντουλθινέα και Σάντσο Πάνθα. Και θέλω να δω τι θα πάθετε όλοι αν ακούσετε κανέναν να πει Λάκι Λιουκ (αν κι αυτός είναι ιδιάζουσα περίπτωση).
 
.....
Και οι -παραδοσιακότατοι- βάρδοι της υπόθεσης:

Brobdingnagian Bards
Scottish and Irish folk songs combined with the Lord of the Rings music and a wee bit o'Celtic fun. The Brobdingnagian Bards (pronounced brob-din-nahg-EE-en) are The Original Celtic Renaissance music duo. It's great Celtic music from Austin, Texas. Their unique brand of folk music on the autoharp, recorder, and mandolin made them one of the most-popular Celtic groups online.

http://www.thebards.net/


Brobdingnagian Bards - The Unicorn Song
 
Top