metafrasi banner

backdraft = εκρηκτική αναζωπύρωση της φωτιάς

La usurpadora

New member
Βασικά, καίγομαι.
Από εδώ.
Το φαινόμενο Backdraft, είναι μια κατάσταση που μπορεί να συμβεί κατά την διάρκεια μιας πυρκαγιάς, που της έχει ελαττωθεί η παροχή οξυγόνου. Συνέπεια σε αυτήν την πυρκαγιά είναι ότι η καύση παύει, αλλά τα καύσιμα αέρια και ο καπνός παραμένουν σε υψηλή θερμοκρασία. Ενώ εάν εισαχθεί εκ νέου το οξυγόνο στη φωτιά, για παράδειγμα. ανοίγοντας μια πόρτα σε μια κλειστή αίθουσα, η καύση μπορεί να επανεκκινήσει συχνά οδηγώντας σε ένα εκρηκτικό αποτέλεσμα με τη αναθέρμανση και επέκταση των αερίων.

Πρέπει να βρω κάτι μονολεκτικό αν είναι δυνατό, σε ρήμα ή ουσιαστικό, δεν με νοιάζει.
 
Αυτός εδώ το λέει έκρηξη πυρκαγιάς. Επίσης εδώ. Εκρηκτική ανάφλεξη πυρκαγιάς; Αμφιβάλλω αν υπάρχει επίσημος όρος.
 
Στη μια πηγή που αναφέρει ο Ambrose ("Διαφορά της Έκρηξης Πυρκαγιάς (Backdraft) από την Ανάφλεξη ... H Έκρηξη Πυρκαγιάς ή Backdraft, είναι η στιγμιαία ανάφλεξη..." Source: OEDD), ο συγγραφέας είναι εθελοντής αρχιπυροσβέστης. Θα έλεγα λοιπόν ότι η ορολογία που θα χρησιμοποιεί πρέπει να είναι αυτή που χρησιμοποιούν καθημερινά οι πυροσβέστες (και άρα ok in my book).

Βέβαια η έννοια του backdrafting περιέχει, πιστεύω, την έννοια της εκτόνωσης. Θα μπορούσε, ίσως, να μεταφραστεί και ως εκτόνωση πυρκαγιάς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι φανερό από τα κείμενα των ανθρώπων της δουλειάς ότι δεν υπάρχει καθιερωμένος όρος και γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι η «έκρηξη πυρκαγιάς» δεν αρκεί, γι' αυτό τη συνοδεύουν πάντα από την αγγλική λέξη (όταν δεν χρησιμοποιούν μόνο αυτήν). Ένας περιγραφικός όρος που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σ' ένα κείμενο για να καταλάβει (όσο καταλάβει) ο ακροατής / αναγνώστης χωρίς να μάθει την «ορολογία»: έκρηξη επανεισαγωγής οξυγόνου.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Συμφωνώ κι εγώ με την εκρηκτική αναζωπύρωση. Η γνωστή ταινία Backdraft είχε αποδοθεί Κύματα Φωτιάς.
 

nickel

Administrator
Staff member
Η «εκρηκτική αναζωπύρωση» ασκεί επάνω μου ακατανίκητη έλξη. Γιατί δεν την έχουν πει έτσι οι πυροσβέστες; Επειδή δεν θεωρούν σβησμένη τη φωτιά;
 
Επειδή δεν θεωρούν σβησμένη τη φωτιά;

Ακριβώς! Κι εμένα αυτό με απέτρεψε από να το προτείνω αρχικά, αλλά μετά όταν το είπε ο Dr. άσκησε και σε εμένα την ίδια έλξη. ;)
 
Η «εκρηκτική αναζωπύρωση» ασκεί επάνω μου ακατανίκητη έλξη. Γιατί δεν την έχουν πει έτσι οι πυροσβέστες;
Γιατί, όπως λένε καμένοι πυροσβέστες και μεταφραστές, "όποιος καεί στο φλασόβερ, φυσά (για οξυγόνο) και το μπάκντραφτ!"
 
Top