metafrasi banner

augmented reality = επαυξημένη πραγματικότητα, ενισχυμένη πραγματικότητα

Δίκιο έχεις -ίσως πρέπει να αλλάξει ο τίτλος και να μπει και αυτό, πρώτο.
 

crystal

Moderator
+1 για την "επαυξημένη πραγματικότητα" - το έχω χρησιμοποιήσει έτσι.
 
Εγώ πάλι ούτε καν τον είχα ακούσει τον όρο. Ευχ για την ανάρτηση. Sarant, το άρθρο της Καθημερινής όπου μας στέλνει το λίνκι σου είναι λιγάκι τρομακτικό. :eek:
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα έλεγα ότι η ενισχυμένη πραγματικότητα είναι καλή απόδοση για το enhanced reality. Βέβαια, όταν ψάχνεις στο Γκουγκλ για enhanced reality, τσουπ ξεπετάγεται πρώτο το Augmented reality — χωρίς να έχει πουθενά στο κείμενο τον ανταγωνιστικό όρο. Μαγικά. Ή augmented / enhanced γκουγκλοαναζητητική.
 

unique

Member
Θα προτιμούσα το "αυξημένη αληθοφάνεια". Το "αυξημένη πραγματικότητα" δεν μου λέει τίποτα. Η πραγματικότητα δεν μπορεί να «επαυξηθεί». Το mc τετράγωνο παραμένει το ίδιο…
 

nickel

Administrator
Staff member
Θα προτιμούσα το "αυξημένη αληθοφάνεια".
Σύμφωνοι, αλλά ο αγγλικός όρος είναι ζαβός (και δεν είναι increased verisimilitude) και ανήκει σε ομάδα όρων που παίζει με αυτή τη σημασία της «πραγματικότητας»:
virtual reality = εικονική πραγματικότητα
mediated reality = διαμεσολαβημένη πραγματικότητα
 

unique

Member
Οι όροι που παρέθεσες έχουν κάποια λογική. Το αυξημένη πραγματικότητα όχι. Επειδή κάποιος έκανε μια λανθασμένη αρχή δεν σημαίνει ότι θα συμφωνούμε όλοι μαζί του στο διηνεκές.
 

nickel

Administrator
Staff member
Στην ενδιαφέρουσα συνέντευξη του υπουργού Κυριάκου Πιερρακάκη προς τον Κώστα Γιαννακίδη πρόσεξα και τον όρο προσαυξημένη πραγματικότητα (που έχει χρησιμοποιήσει ο υπουργός και παλιότερα). Ο όρος δεν έχει τόσο πολλά ευρήματα όσα η επαυξημένη πραγματικότητα, αλλά είναι όλα από αξιόπιστες πηγές.

(Και, με την ευκαιρία: Είπαμε [εδώ], Θαυμαστός ή και Όμορφος, νέος ή καινούριος κόσμος, και όχι γενναίος.)

 
Top