Association και Correlation

tampakc

New member
Μεταφράζω ένα κείμενο που αφορά τεχνολογίες πληροφοριών, και έχω να μεταφράσω αυτούς τους δύο όρους. Η ελληνική μετάφραση και τον δύο είναι η λέξη "συσχέτιση". Ωστόσο αυτές οι δύο έννοιες σαν επιστημονικοί όροι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Έχει κανένας να με παραπέμψει σε κάποιο βιβλίο που να διαχειρίζεται αυτή τη διάκριση ή να μου προτείνει πώς να τη διαχειριστώ εγώ;
 
Βρίσκω αυτό: «Association is a very general relationship: one variable provides information about another. Correlation is more specific: two variables are correlated when they display an increasing or decreasing trend εδώ: https://www.nature.com/articles/nmeth.3587#:~:text=Association is a very general,an increasing or decreasing trend.

Είναι όροι της Στατιστικής αυτοί, οπότε σε τέτοια γλωσσάρια/λεξικά μπορεί να υπάρχει κάτι.
 
Last edited:

tampakc

New member
Συγγνώμη δεν ήταν αρκετά σαφής η ερώτησή μου. Ξέρω την εννοιολογική διαφορά τους, απλά ρωτάω αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να δω πώς θα μεταφράσω αυτές τις δύο λέξεις. Εφόσον χρησιμοποιούνται αρκετά και οι δύο στο κείμενο, πρέπει να βρω δύο διαφορετικές λέξεις για να αναφερθώ σε αυτές.
 
Screenshot 2022-10-13 at 20.53.56.png

Από το Λεξικό Τεχνολογίας και Επιστημών του Σταφυλίδη, σελ. 378. Άρα, το correlation είναι σίγουρα συσχέτιση. Το association μπορεί να ναι πολλά, όπως π.χ. σύνδεση. Στην Ψυχολογία πάντως είναι συνειρμός, αλλά άσχετο :)
 

tampakc

New member
Και εγώ αυτή τη μετάφραση ακολουθώ μέχρι στιγμής, αλλά δε μπορώ να πω ότι με αφήνει πολύ ικανοποιημένο. Αλλά αφού βλέπω ότι καταλήξαμε στην ίδια μετάφραση ενδεχομένως να είναι εύληπτη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Γεια, καλωσήρθες.
Η βάση της ΕΛΕΤΟ δεν βοηθάει. Δίνει «συσχέτιση» και για τα δύο.
Βλέποντας αυτή την περιγραφή της διαφοράς:
The main difference between correlation and association is that correlation defines the linear relationship between two variables, and it quantifies this relationship with the use of numbers between -1 and 1. The association defines any general relationships between two random variables, and it is not quantifiable.
αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν σωστό να πούμε την correlation γραμμική συσχέτιση. [«Όχι» λέει εμφατικά ο Zazula παρακάτω.]
Τι είναι η γραμμική συσχέτιση που βλέπω στο διαδίκτυο;

Κατά τ' άλλα, θα καταλάβαινα καλύτερα τις αποδόσεις συσχέτιση - σύνδεση.
 
Screenshot 2022-10-13 at 20.57.58.png


Screenshot 2022-10-13 at 20.58.16.png


Λεξικό Μαθηματικών, Α. Καλογεροπούλου, σελ. 19 και 36. Μάλλον για σχέση το βλέπω το association.
 

Attachments

  • Screenshot 2022-10-13 at 20.57.58.png
    Screenshot 2022-10-13 at 20.57.58.png
    15 KB · Views: 168

tampakc

New member
Γεια, καλωσήρθες.
Η βάση της ΕΛΕΤΟ δεν βοηθάει. Δίνει «συσχέτιση» και για τα δύο.
Βλέποντας αυτή την περιγραφή της διαφοράς:
The main difference between correlation and association is that correlation defines the linear relationship between two variables, and it quantifies this relationship with the use of numbers between -1 and 1. The association defines any general relationships between two random variables, and it is not quantifiable.
αναρωτιέμαι μήπως θα ήταν σωστό να πούμε την correlation γραμμική συσχέτιση.
Τι είναι η γραμμική συσχέτιση που βλέπω στο διαδίκτυο;

Κατά τ' άλλα, θα καταλάβαινα καλύτερα τις αποδόσεις συσχέτιση - σύνδεση.
Καλώς σας βρήκα! Αν δε κάνω λάθος η γραμμική συσχέτιση είναι υποκατηγορία correlation, οπότε δε βοηθάει στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω (χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος, η ελληνική βιβλιογραφεία σε τέτοια θέματα είναι ασυνεπής)

Λεξικό Στατιστικών όρων: συνάφεια ή σύνδεση το έχει.
Ο όρος συνάφεια μου αρέσει περισσότερο! Θα εξετάσω αν θα το κρατήσω σύνδεση ή συνάφεια. Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τη βοήθεια!
 
Νομίζω ότι το συνάφεια είναι παρακινδυνευμένο γιατί συνήθως το βρίσκω relevancy, σε παρεμφερή context (ιατρική, επιστήμες κ.ά).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Στ συγκεκριμένη περίπτωση, θα χρησιμοποιούσα για το association την απόδοση συνειρμική συσχέτιση. Με δυο λέξεις. Τι να κάνουμε. Η σαφήνεια προηγείται και μια ΣτΜ βοηθάει στα ξεκαθαρίσματα.

Α,και για την αντίστιξη, όπως στον τίτλο, θα δοκίμαζα ίσως κάτι σαν αυστηρή (ή μαθηματική ή τεχνική) συσχέτιση και συνειρμική συσχέτιση.
 

pontios

Well-known member
My guess (FWIW) ... (in statistics)
σχέση = association? (= a general relationship between 2 variable quantities, I'm guessing ?)
and correlation = a measure of the strength of this association (this relationship)? A perfect positive correlation would have a correlation coefficient of 1.00 and a perfect negative correlation, a coefficient of -1.00. So it specifies the degree of association.


Στη στατιστική ... ο συντελεστής συσχέτισης (the correlation coefficient) μετρά την ισχύ της σχέσης (the strength of association);
 
Last edited by a moderator:
Top