metafrasi banner

anklet = περισφύριο, βραχιόλι ποδιού / αστραγάλου, βραχιολάκι ή αλυσιδάκι ποδιού / αστραγάλου

Alexandra

Super Moderator
Staff member

Υπάρχει τρόπος να το πούμε χωρίς να χρησιμοποιήσουμε τη λέξη μπρασελέ ή βραχιόλι, που και τα δύο περιέχουν μέσα την έννοια χέρι, βραχίονας; Το περισφύριο είναι σπανιότατο και δεν βλέπω να υπάρχει στην καθομιλουμένη για να αποδώσει το κόσμημα που φοριέται στον αστράγαλο.

Πρέπει να καταλήξω στο βραχιόλι αστραγάλου; Όπως λέμε χειμερινό θέρετρο, δηλαδή;
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Νομίζω πως ναι, Αλεξάνδρα, έτσι τα ξέρω και έτσι τα ζητάω κιόλας από μαγαζιά/πάγκους κτλ, μόνο που τα λέω - ακόμα χειρότερα - βραχιόλια για το πόδι :eek:
 
Χμμ...Τα ίδια και χειρότερα κι εγώ. Βραχιολάκια για το πόδι τα λέω...
 

Anni

New member
Αν είναι τόσο απλό όσο αυτό της φωτογραφίας, αλυσιδάκι. Αν όμως είναι πιο φορτωμένο και μοιάζει περισσότερο με βραχιόλι, τότε μάλλον δεν αποφεύγεις το "βραχιόλι"...
 
Οι κόρες μου το λένε "βραχιόλι για το πόδι". Όταν τους είπα ότι αυτό έχει μέσα τη λέξη βραχίονας, μου απάντησαν "εσύ τότε γιατί λες ότι είσαι παντρεμένος;"
 

sunsailia

New member
Βασικά, εαν είναι όπως της φωτογραφίας, το λένε αλυσιδάκι ποδιού. Εννοείται ποδιού γιατί πουθενά αλλού στο πόδι δεν μπορεί να σταθεί αλυσιδάκι παρά μόνο στον αστράγαλο. Εάν όμως είναι με όλα τα χαντράκια κλπ (όπως τα καλοκαιρινά κολιέ,βραχιόλια ,σκουλαρίκια), το λέμε βραχιόλι ποδιού.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Οι κόρες μου το λένε "βραχιόλι για το πόδι". Όταν τους είπα ότι αυτό έχει μέσα τη λέξη βραχίονας, μου απάντησαν "εσύ τότε γιατί λες ότι είσαι παντρεμένος;"
Κι εκεί που νόμιζες ότι τα μήλα είχαν κυλήσει μακριά από τη μηλιά... :p

Σας ευχαριστώ όλους!
 
Top