metafrasi banner

a mug's game = ματαιοπονία, παιχνίδι χαμένο από χέρι

nickel

Administrator
Staff member
mug
3 British informal a stupid or gullible person: they were no mugs where finance was concerned.
Phrases
a mug's game - informal an activity in which it is foolish to engage because it is likely to be unsuccessful or dangerous: playing with drugs is a mug’s game.

(ODE)

Από εδώ:
'Because we're dealing with so many unknowns, forecasting is an absolute mug's game at present,' says Westpac chief economist Brendan O'Donovan.

παιχνίδι χαμένο από χέρι;
(σκέτη) ματαιοπονία
χαμένος κόπος
άχαρη υπόθεση


Συνδυάζεται συνήθως με τη δυνατότητα να κάνεις ασφαλείς προβλέψεις. Κάτι καλύτερο;

Δεν το ξέρω με τη σημασία που αναφέρει το Cambridge Advanced:
an activity that will not make you happy or successful: Teaching's a mug's game.
άχαρη δουλειά;


 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πώς μπορεί να είναι αχάριστη μια δουλειά; :confused: Η αχαριστία είναι ανθρώπινη ιδιότητα.
 
Μπορεί να είναι, αν της αφιερώνεις κόπο και ώρες και αγάπη και δεν σου επιστρέφει αυτά που θα έπρεπε. Μπορεί να είναι αδόκιμη η χρήση, αλλά εμένα δεν μου ακούγεται περίεργο.

Άσε που αποδίδουμε πολλές ανθρώπινες ιδιότητες σε άψυχα πράγματα. Η θάλασσα για παράδειγμα, δεν είναι αχάριστη για έναν ναυτικό; Σαν αχάριστη, άπονη γυναίκα, όλο ζητά και ζητά, και για ένα καπρίτσιο της σε καταστρέφει. :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Είναι παλιό (αρχαίο) συνώνυμο του άχαρου. Το 'χει το Wiktionary, κι ας μην το 'χουν ΛΝΕΓ ή ΛΚΝ:
που δεν προσφέρει ηθική ικανοποίηση: η μετάφραση είναι μια πολύ αχάριστη δουλειά.
Αποδίδει το thankless, unenviable.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μπορεί να είναι, αν της αφιερώνεις κόπο και ώρες και αγάπη και δεν σου επιστρέφει αυτά που θα έπρεπε.
Πόσο ωραία και αισιόδοξη απάντηση, που δείχνει άνθρωπο που αγαπάει τη δουλειά του! :)
 

nickel

Administrator
Staff member
Πρόσθεσα το άχαρη υπόθεση (μου πήγαινε και εκεί που το ήθελα).


Και ένα ωραίο των αρχαίων, για το αχάριστος από το LSJ: σπείρων εἰς ἀχάριστα sowing in thankless soil.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Για τη χρήση του mug's game σε παιχνίδι, υπάρχει και το ταβλαδόρικο «ούτε στη φυλακή» (δεν θα την έπαιζες αυτή την παρτίδα), όπου υπάρχει μεν άφθονος χρόνος για χάσιμο, παρ' όλα αυτά ούτε καν εκεί δεν αξίζει να τον χαραμίσεις, αφού δεν υπάρχει περίπτωση να νικήσεις και καλύτερα να τα παρατήσεις.

Και οι προβλέψεις για το μέλλον άδικος κόπος είναι, για τα δε οικονομικά, μάταιος πόνος, μόχθος και κάματος.
 
Top