metafrasi banner

a man or a mouse?

'Is David Cameron “a man or a mouse”? Does he want to be a Harold Macmillan presiding over a dignified slide to insignificance? Or is there somewhere within his heart – an organ that remains impenetrable to most Britons – a trace of Thatcher determined to reverse the direction of our ship?”
So writes Allan Massie in the Scotsman. See http://www.scotsman.com/news/allan-massie-david-cameron-needs-to-be-more-mouse-than-man-1-2493533
The alliteration of 'man or mouse' might be hard to reproduce in Greek & άντρας ή ποντίκι doesn't roll off the tongue (lips?) in the same way . As I often have requested in my queries, this series of sentences might be turned into Greek by some fluent bilingual Lexilogist because they lend themselves to a fluent translation, which is outside my expertise. :D:blush::devil:
 
Last edited:

SBE

¥
Are you a man or a mouse?
something that you say in order to encourage someone to be brave when they are frightened to do something

In Greek we'd probably use other animals.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Θησέα, ο Στάινμπεκ έχει κυκλοφορήσει ευρύτατα και στα ελληνικά :), με αποτέλεσμα να είναι πασίγνωστος ο συσχετισμός «Άνθρωποι και ποντίκια» και οι διάφορες παραλλαγές του. Επομένως, θα έλεγα: «Τι είναι ο Ντέιβιντ Κάμερον; Άνθρωπος ή ποντίκι;...» κ.λπ.

Αν θέλεις κάτι άλλο, πάντως, θα μπορούσες να κάνεις συγκρίσεις του τύπου:

Άντρας ή ανθρωπάκι;
Λιοντάρι ή σκυλάκι/γατάκι;
 

SBE

¥
To ποντίκι παραπέμπει και στο ποντίκι που βρυχάται, σε κάποιον που κάνει λεονταρισμούς.
Αλλά, δόχτορα, όπως και να έχει κυκλοφορήσει ο Στάινμπεκ, εγώ τον τίτλο δεν τον κατάλαβα μέχρι που έμαθα την αγγλική έκφραση (η οποία δεν είναι και πολύ κοινή, εδώ που τα λέμε).

Στα ελληνικά λέμε για κάποιον ότι τρέμει σαν το ψάρι, σα λαγός (αν και έγινε λαγός), σαν κουτάβι
 

nickel

Administrator
Staff member
Λυπάμαι, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία λέει:
Είσαι άντρας ή γυναίκα;
Άντρας είσαι ή γυναίκα;


(Και σ' αυτή την περίπτωση το άντρας είναι πιο... αντρίκιο από το άνδρας!)
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Τι είσαι, ρε;
Άντρας είσαι εσύ ή κότα;
Άνθρωπος ή ανθρωπάκι; (pc)

Επειδή όμως ανακατεύει τη Θάτσερ παρακάτω και για το καρύκευμα της αντιστροφής των ρόλων, παρά την πολιτική υπτιότητα:
Τι είναι ο Κάμερον, άντρας ή καμιά γυναικούλα;

To ποντίκι παραπέμπει και στο ποντίκι που βρυχάται, σε κάποιον που κάνει λεονταρισμούς.
Ναι, το ποντίκι μπορεί και να λεονταρίζει ή να κοκορεύεται. ;)
Και σ' εκείνο που βρυχάται, μπορεί να είναι μεγάλη Δούκισσα, κόμης και πρωθυπουργός ή ατρόμητος στρατιωτικός ηγέτης, μια που μιλάμε για αγγλική πολιτική σκηνή:

An impoverished backward nation declares a war on the United States of America, hoping to lose, but things don't go according to plan. Βάρκα θέλω, θέλω ν' αρματώσω, απόβαση στις ΗΠες να χαρώ. :p
 
Άντρας είσαι εσύ ή κάνα κοριτσάκι;

Άντρας είσαι εσύ ή καμιά γκομενίτσα;

Γενικώς πάντως επειδή είδα παραπάνω το Λιοντάρι ή σκυλάκι μπορώ να πω ότι δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Ενώ η έκφραση "γατάκι" είναι πολύ διαδεδομένη σήμερα σε φράσεις όπως: "Κάνε πέρα, γατάκι, θα καθαρίσω εγώ!" και άλλες πολλές.
 
Να πω την αλήθεια, αν και όλες αυτές οι προτάσεις είναι μια χαρά, δεν νομίζω ότι σε παρόμοια περίπτωση θα χρησιμοποιούσαμε το "Άντρας είσαι ή Χ".
Κάτι στο στυλ του "άντρας είσαι 'συ" του Αζιμούθιου ναι, αν και εν Πειραιεί, πιο πολύ θα ρωτάγαμε αν έχει τ' αρίδια ή όχι ή απλά αν είναι κότα. Με άλλα λόγια, δεν νομίζω ότι κάνουμε την σύγκριση μεταξύ άντρα και Χ τόσο συχνά. Γνώμη και μόνο.
 
Λυπάμαι, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία λέει:
Είσαι άντρας ή γυναίκα;
Άντρας είσαι ή γυναίκα;


(Και σ' αυτή την περίπτωση το άντρας είναι πιο... αντρίκιο από το άνδρας!)

Ο άνδρας είναι λέξη για κομψευόμενους σε μαγαζιά υψηλής ραπτικής.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member


Ο άνδρας είναι λέξη για κομψευόμενους σε μαγαζιά υψηλής ραπτικής.
Και για κυρίες κάποιας ηλικίας και "κοινωνικής τάξης", που λένε "ο άνδρας μου".

Άνευ πλάκας τώρα, πρόσφατα διόρθωσα σε επιμέλεια υποτίτλων παιδικής ταινίας το "χριστουγεννιάτικο δένδρο" και το έκανα "δέντρο". Ίσως να μην το είχα προσέξει αν είχε εμφανιστεί μόνο μία φορά, αλλά εμφανιζόταν γύρω στις 20 φορές μέσα στην ταινία.
 
Top