πτωχευμένη ή πτωχυμένη;

Teo

Member
Η παθητική μετοχή του πτωχεύω είναι πτωχευμένη ή πτωχυμένη;

Η αναζήτηση στας γραφάς απέβη άκαρπη:

Το ενστικτό μου και η συμβουλή του Μέγα Ψαχτηρολόγου Γκούγκλιου συνηγορούν υπέρ του πρώτου.

Ο Όσιος Κορέκτορας ο Μικροσοφτικός συνιστά το δεύτερο.

Απο την πλευρά του ο Άγιος Μπαμπινιώτιος ο Λεξιγνώστης (βοήθειά μας) δεν εκφέρει γνώμη επι του θέματος.

Μήπως είναι δόκιμες και οι δύο μορφές;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Το ΛΚΝ εντάσσει το πτωχεύω στην κλιτική κατηγορία Ρ5, άρα πτωχευμένος (έστω και αν όλοι οι άλλοι τύποι δεν υπάρχουν).

Από την άλλη, το βικιλεξικό συνιστά πτωχυμένος (προσωπικά, το πρωτοείδα σήμερα, εδώ, στη Λεξιλογία).

Επίσης, το ΛΚΝ έχει το φτωχαίνω, που το κλίνει σύμφωνα με το Ρ7.4α, απαλαίνω - απαλυμένος. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορούμε να κάνουμε το φτωχαίνω πτωχαίνω και να διατηρήσουμε την κλιτική μορφή της δημοτικής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και να προσθέσω ότι υπάρχουν (λίγες) γκουγκλιές για φτωχεμένο, αλλά για φτωχυμένο καμία.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
Επίσης, το ΛΚΝ έχει το φτωχαίνω, που το κλίνει σύμφωνα με το Ρ7.4α, απαλαίνω - απαλυμένος. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο μπορούμε να κάνουμε το φτωχαίνω πτωχαίνω και να διατηρήσουμε την κλιτική μορφή της δημοτικής.

Από το πτωχεύω, μόνο πτωχευμένος.

Από το φτωχαίνω, φτωχεμένος. Το lexigram δεν δίνει καθόλου παθητική φωνή στο φτωχαίνω.

Κάποιο μπέρδεμα πρέπει να 'χει γίνει στο υπόδειγμα Ρ.74 του ΛΚΝ με την κλίση του παρωχημένου απαλαίνω και του σε χρήση σήμερα απαλύνω, εξ ου και ο φτωχυμένος.

Γενικά μπερδεμένη κατηγορία τα εις -αίνω.
 

Earion

Moderator
Staff member
Κι εγώ πρώτη φορά το βλέπω αυτό το —φτου!— χυμένο τέρας και προτείνω να του κάνουμε μάγια να εξαφανιστεί μια ώρα αρχύτερα στο λαγούμι του.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κι εγώ πρώτη φορά το βλέπω αυτό το —φτου!— χυμένο τέρας και προτείνω να του κάνουμε μάγια να εξαφανιστεί μια ώρα αρχύτερα στο λαγούμι του.

Κρατήθηκα και δε σχολίασα το στραβοχυμένο φτου!χυμένο, αλλά να που δεν το σκέφτηκα μόνο εγώ. ;-)
 
Λαϊκά ακούγεται και το πτωχεμένος (προσωπικά δεν έχω ακούσει ποτέ "φτωχεμένος"). Το άλλο που χυθήκε ας το μαζέψει κάποιος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σας έχω:
Πλούταρχο:
τῶν μὲν ἐν δόξῃ μάλιστα καὶ φρονήματι κατεπτωχευμένων εἰς θέατρα καὶ δεῖπνα καὶ φιλαρχίας καὶ οἰκοδομίας
και
Διονύσιο Αλικαρνασσέα:
ἐκ ταπεινῶν τε συμπορισθέντα οἷα εἰκὸς γάμων, καὶ ἐν κατεπτωχευμέναις τραφέντα τύχαις.
 
Κι ο πτωχεύσας , κύριε; :) [για τον πτωχυμένο, που δεν τον βρίσκω, βεβαίως, ούτε στην αρχαιοελληνική γραμματεία, η αρχική αντίδρασή μου ήταν όμοια με του Δαεμάνου και του Earion].
 

Teo

Member
... προτείνω να του κάνουμε μάγια να εξαφανιστεί μια ώρα αρχύτερα στο λαγούμι του.

Δυστυχώς τα ξόρκια μας δεν πιάσανε. Το «πτωχυμένη» χρησιμοποιείται ακόμα ευρέως σύμφωνα με το γκουγκλ.
https://www.google.gr/search?num=30....1.0....0...1c.1.53.serp..0.1.178.Ih_RBZjxtdk

Ίσως επειδή το Word δεν αναγνωρίζει το πτωχευμένη και συστήνει το πτωχυμένη;
Συμβαίνει σίγουρα στο δικό μου, το Word 2010, ας το επιβεβαιώσει κάποιος.
 

nickel

Administrator
Staff member
Ίσως επειδή το Word δεν αναγνωρίζει το πτωχευμένη και συστήνει το πτωχυμένη;
Συμβαίνει σίγουρα στο δικό μου, το Word 2010, ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Έχεις δίκιο. Ο διορθωτής του Word πρέπει να έχει κάνει τη ζημιά. Δεν είναι το μοναδικό λάθος που έχει ο διορθωτής, βέβαια. Πολύ παλιά, ίσως και πριν από 15 χρόνια, οπότε κάποια πράγματα θα έχουν αλλάξει, είχα κάνει μια έρευνα για τα πράγματα που διορθώνει αυτός ο διορθωτής σε μια βάση με πολλές (ελληνικές) λέξεις σε πολλούς τύπους, και αναρωτιόμουν πώς στο καλό σχεδίασαν το λεξικό τους. Τα λάθη και οι ελλείψεις στα δύσκολα ήταν αποθαρρυντικά πολλά.
 

daeman

Administrator
Staff member
Δυστυχώς τα ξόρκια μας δεν πιάσανε. Το «πτωχυμένη» χρησιμοποιείται ακόμα ευρέως σύμφωνα με το γκουγκλ.
https://www.google.gr/search?num=30....1.0....0...1c.1.53.serp..0.1.178.Ih_RBZjxtdk

Ίσως επειδή το Word δεν αναγνωρίζει το πτωχευμένη και συστήνει το πτωχυμένη;
Συμβαίνει σίγουρα στο δικό μου, το Word 2010, ας το επιβεβαιώσει κάποιος.

Με τα 61 ευρήματα που δίνει το γκουγκλ για το *πτωχυμένη —μερικά από αυτά ανύπαρκτα και πεντέξι αναφορές σ' αυτό το νήμα— κανένα από ιστότοπο που θα θεωρούσα αξιόπιστο, το «ευρέως» μάλλον δεν θα το 'λεγα.

Μάλλον έχεις δίκιο όμως, ο κύριος Σπελτσέκερ την έχει κάνει τη ζημιά. Και στο Word 2007 τα ίδια. Damn you, autocorrect!

Microsoft Office Spell Checker

Διορθωτής Word 2007

Ορθογραφικός διορθωτής του Word 2013

Ο σεμνότυφος διορθωτής του Word

How to specify a preferred spelling for a word in MS Word

Ο κορέκτορας
 
Top