παραπολιτικός

nickel

Administrator
Staff member
Πότε λέμε παραπολιτικός; Μαζεύω συμφράσεις από τα λεξικά:

επίθ. που σχετίζεται με το παρασκήνιο της επίσημης πολιτικής:
παραπολιτική στήλη της εφημερίδας
παραπολιτικά σχόλια
παραπολιτική επικαιρότητα
παραπολιτική είδηση
παραπολιτικό ενδιαφέρον

τα παραπολιτικά οι στήλες των εφημερίδων που αναφέρονται στο πολιτικό παρασκήνιο
(η) παραπολιτική η ενασχόληση με το πολιτικό παρασκήνιο:
να ξεφύγουμε από την παγίδα της παραπολιτικής και ν' ασχοληθούμε με τα προβλήματα του λαού.


Ακολουθούν μερικές σκέψεις, αλλά δεν ξέρω αν μου βγαίνουν οι συμφράσεις, για όλες σκέφτομαι περίεργες περιφράσεις, άρα περιμένω τις ιδέες σας.

what goes on behind the (political) scenes
backstage politics
political gossip
political chit chat
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Είναι ενδιαφέρον ότι οι πιο συνηθισμένες χρήσεις του παρα- σε συνδυασμό με κάποια εξουσία δείχνουν την ύπαρξη και λειτουργία παράλληλη και έξω από τα πλαίσια αυτού που εκφράζει ή συνεπάγεται η πρωτότυπη λέξη: παρακράτος, παραοικονομία, παρατράπεζα· παρακρατικός, παραστρατιωτικός, παρεκκλησιαστικός (ΛΚΝ). Για το παραπολιτικός νομίζω ότι χρησιμοποιείται πια κυρίως, αν όχι αποκλειστικά, με την έννοια πράγματος που βρίσκεται πλάι ή κοντά στο προσδιοριζόμενο (επίσης ΛΚΝ). Ίσως υπό την επίδραση του μικροπολιτικού, που επίσης έχει επεκταθεί (ώστε να περιλαμβάνει τα «μικρά μικρά της πολιτικής») και χρησιμοποιείται σχεδόν σαν συνώνυμο.

Αναμφίβολα έπαιξαν ρόλο εδώ και γνωστές, επώνυμες στήλες με συγκεκριμένου τύπου περιεχόμενο.

Από τις προτάσεις σου, καλύτερες μου φαίνονται (κατά περίπτωση) οι backstage politics και political gossip. Θα είχα επίσης να προτείνω το small politics (ίσως και σε κάποιο συνδυασμό, π.χ. backstage small politics).
 

cougr

¥
Προσθέτω και τα Politics from the sidelines, Political sideliner (παραπολιτικός).

Επίσης για τις στήλες εφημερίδων και τα ιστολόγια και ραδιοφωνικά και τηλεοπτικά προγράμματα κτλ. που ασχολούνται με τα παραπολιτικά και που τιτλοφορούνται "παραπολιτική/παραπολιτικός", ως τίτλος πάει και το inside politics/political insider.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αυτό το «έχει παραπολιτικό ενδιαφέρον» μου έρχεται να το πω «it's (just) fodder for the gossip columns».
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Για το μικρο- της μικροπολιτικής είναι καλύτερο το petty: petty politics.
Δεν είναι όμως petty politics αυτά με τα οποία ασχολείται π.χ. ο «Μικροπολιτικός» των Νέων. Ή όχι; :confused:

Σύμφωνοι, μικροπολιτική (θα έπρεπε) να είναι η μικροπρέπεια στην πολιτική και παραπολιτική (θα έπρεπε) να είναι τα οφσάιτ της πολιτικής, αλλά δεν έχει καταλήξει να σημαίνουν όλα, λίγο πολύ, μικρά και μεγάλα κουτσομπολιά, άγνωστα παρασκήνια κ.τ.τ.;
 

cougr

¥
Αυτό το «έχει παραπολιτικό ενδιαφέρον» μου έρχεται να το πω «it's (just) fodder for the gossip columns».

Ναι, και "it's/offers political fodder".

Nickel όπως ήδη γνωρίζεις η παραπολιτική είναι και υποψήφια για το "false-friends" νήμα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν είναι όμως petty politics αυτά με τα οποία ασχολείται π.χ. ο «Μικροπολιτικός» των Νέων. Ή όχι; :confused:

Σύμφωνοι, μικροπολιτική (θα έπρεπε) να είναι η μικροπρέπεια στην πολιτική και παραπολιτική (θα έπρεπε) να είναι τα οφσάιτ της πολιτικής, αλλά δεν έχει καταλήξει να σημαίνουν όλα, λίγο πολύ, μικρά και μεγάλα κουτσομπολιά, άγνωστα παρασκήνια κ.τ.τ.;

Συγγνώμη, αναφερόμουν στη μικροπολιτική όπως εδώ. Τα «Μικροπολιτικά» σε επίπεδο δημοσιογραφίας είναι μάλλον παραπολιτικά, οπότε πάμε στο political gossip.
 

Earion

Moderator
Staff member
Τη μικροπολιτική την αντιλαμβάνομαι ως πολιτική της μικρής κλίμακας, του στενού ορίζοντα, του χαμηλού επιπέδου, αλλά όχι κατ' ανάγκη με αποδοκιμασία. Κάτι σαν το μικρο- (ή μάικρο-) μάνατζμεντ.
 

cougr

¥
Τώρα που έχω λίγο περισσότερο ελεύθερο χρόνο στην διάθεση μου αποτολμώ μία ακόμα (πιο ολοκληρωμένη) απόπειρα.


παραπολιτική στήλη της εφημερίδας: political gossip column, 'inside politics' column
παραπολιτικά σχόλια: political commentary from the sidelines, armchair political commentary/reviews, political gossip/musings/scuttlebutt/drivel/ramblings/prattle
παραπολιτική επικαιρότητα: current/latest political gossip.
παραπολιτική είδηση: political news and gossip, political news from the sidelines
παραπολιτικό ενδιαφέρον: political gossip fodder
παραπολιτικός: political rambler/prattler/sideliner, armchair politician.


ΥΓ: Τα «παραπολιτικά/παραπολιτική» μάλλον αποδίδουν και τα διάφορα «parapolitics» που υπάρχουν.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλημέρα. Πολύ ωραία. Φαίνεται σαφέστατα ότι κάποιες λέξεις δεν καλύπτονται με απλό αράδιασμα μεταφρασμάτων — χρειάζονται να αποδοθούν μέσα σε συμφράσεις και παραδείγματα.

Και μια λεξικογραφική παρατήρηση: Επειδή τα «παραπολιτικό ενδιαφέρον: political gossip fodder» δεν είναι αντίστοιχα, πρέπει να συμπεριληφθούν όσα στοιχεία (λέξεις) χρειάζονται για να πετύχουμε την αντιστοιχία. Εδώ αρκεί: «έχει παραπολιτικό ενδιαφέρον: [it] is political gossip fodder».
 
Top