οροπαραγωγικός

nickel

Administrator
Staff member
Στο πολύ όμορφο ημερολόγιο που έφτιαξε ένας φίλος για λογαριασμό φαρμακευτικής εταιρείας με γενικό θέμα την ιστορία της ευλογιάς και της καταπολέμησής της, βλέπω στο εξώφυλλο μια εικόνα του 1929, σχέδιο αρχιτέκτονα προφανώς, με τίτλο «ΟΡΡΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΘΗΝΩΝ». Στο εσώφυλλο η σημερινή λεζάντα διορθώνει την ορθογραφία:

ΟΡΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΘΗΝΩΝ,
στον Βοτανικό, επί πρωθυπουργίας του Ελευθερίου Βενιζέλου.
Απρίλιος 1929


Μπορείτε να δείτε την εικόνα εδώ:
http://img84.imageshack.us/img84/9265/oroparagogiko.jpg

Δυστυχώς δεν βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες για το Σταθμό ούτε μέσα στο βιβλίο ούτε σε άλλες πηγές. Αλλά και ο όρος οροπαραγωγικός δεν φαίνεται να είναι γνωστός στο διαδίκτυο ή στα λεξικά για κάποιο κέντρο που παράγει ορούς και εμβόλια.

Σύμφωνα με το ΛΚΝ (προσθέτω αγγλικές αποδόσεις και πάσα βοήθεια δεκτή, ιδίως στο 2α), ο ορός είναι:

ορός ο [orós] : 1. (φυσιολ., ιατρ.) α. το κιτρινωπό υγρό που απομένει αν απομακρυνθούν τα έμμορφα συστατικά του αίματος (αιμοσφαίρια και αιμοπετάλια) και οι ουσίες οι οποίες προκαλούν την πήξη του αίματος: Aνθρώπινος / ζωικός ορός.
serum (human serum; animal serum).
β. (Θεραπευτικός) ορός, που λαμβάνεται από το αίμα ανθρώπων ή ζώων και περιέχει έτοιμα αντισώματα κατά ορισμένης ασθένειας και, ύστερα από ειδική επεξεργασία, χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς σκοπούς: Aντιτετανικός ορός.
(therapeutic) serum (anti-tetanus serum).
2α. ονομασία για διαλύματα αλάτων ή σακχάρων σε νερό που χρησιμοποιούνται για θεραπευτικούς σκοπούς• τεχνητός ορός: Ο (φυσιολογικός) ορός. Έβαλαν ορό στον ασθενή. || (επέκτ.) η συσκευή με την οποία χορηγείται ο ορός: Πότε θα του βγάλουν τον ορό; Ήταν αναγκασμένος να κινείται κουβαλώντας τον ορό.
(intravenous) drip
β.
ορός αληθείας / της αλήθειας, ειδικό διάλυμα που χορηγείται ενδοφλεβίως και προκαλεί ελαφριά νάρκωση• χρησιμοποιείται κυρίως σε ανακρίσεις, για να ομολογήσει ο κατηγορούμενος.
truth serum
[λόγ.: 1: αρχ. ὀρός• 2: σημασιολογικό δάνειο γαλλ. sérum (στη νέα σημ.) < λατ. serum ‘ορός’]


Ορός λέγεται και το «υδαρές υπόλειμμα τού γάλακτος μετά την αφαίρεση τής τυρίνης και τού βουτύρου, το μετά την πήξη τού γάλακτος υδατώδες υπόλειμμα, τα τυρόγαλα» (ΠαπΛεξ). Whey στα αγγλικά.

Η γραφή με τα δύο –ρρ– βρίσκεται ακόμα και σε κείμενα της ΕΕ, αλλά σε όλα τα λεξικά λέει ότι είναι εσφαλμένη. Στο Ορθογραφικό διαβάζουμε: «Η λέξη ορθογραφείται ήδη από την αρχαιότητα με ένα –ρ– (ορός), η δε γραφή ορρός είναι μεσαιωνική και οφείλεται μάλλον σε εσφαλμένη ανάγνωση». Πάντως, όταν έχουμε ήδη το όρος και ο όρος, παραμπερδεύονται τα πράγματα. Τι είναι ορογένεση και τι είναι ο ορογόνος;


Σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ την ορθογραφική σύγχυση. Παλιότερα είχα βάλει ταμπέλα στην πόρτα του γραφείου μου «Κέντρο επεξεργασίας λημμάτων» (και ένα σήμα του STOP που έλεγε «Εν τούτω Νίκος»). Σκέφτομαι να βάλω τώρα ταμπέλα που θα λέει «Οροπαραγωγικός σταθμός Αθηνών». Ή να το αφήσω για την ΕΛΕΤΟ;
 

bernardina

Moderator
Νομίζω πως κάτι τέτοιο (με τις ανάλογες προσαρμογές) θα βοηθούσε περισσότερο:
http://static.happyplace.com/assets/images/2011/11/4ec083587665f.jpg
:twit:

Εν πάση περιπτώσει, η ορογένεση είναι εντελώς άλλο πράγμα
Όσο για τον ορογόνο, είναι πιο κοντινός, αλλά αναφέρεται σε όργανα του σώματος
Θα το ψάξουμε... ;)
 

bernardina

Moderator
ορός ή ορρός, ο (ιαπετ. ρίζα δηλούσα υγρόν, λατ. ser-rum· υπό τινων συνάπτεται προς τα ρώομαι, ορμή) το υδατώδες μέρος του γάλακτος, τυρόγαλον, το υδατώδες του αίματος, ιχώρ, το υγρόν της πίσσης. Τάδε έφη Δορμπαράκης (συν κάτι τόνους που δεν δύναμαι :D )

Ορός (είρω, χωρίζω) το υδατώδες μέρος (το τυρόγαλον, ο τσύρος)(; ) του γάλακτος ή (ο άλλ. ιχώρ) του αίματος (εν γέν.) sérosité. Λεξικό Βυζάντιου 1852

Ο Ανδριώτης δεν βοηθάει.
Ο Ήλιος δεν γράφει τίποτα για τον (πανέμορφο, μπαϊδεγουέι), οροπαραγωγικό σταθμό σου. Σόρι. :s
 

nickel

Administrator
Staff member
Να διορθώσω τον Δορμπαράκη, αν το γράφει έτσι. Στα λατινικά δεν είχε περισσότερα -r-, είναι serum «ορός του γάλακτος ή άλλο υδατώδες υγρό».

Για το Κέντρο δεν ξέρω μήπως έμεινε στο αρχιτεκτονικό σχέδιο...
 

UsualSuspect

New member
Άνοιξα τον Κουμανούδη και έχει πολλά σύνθετα με δύο ρ. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τα σημεία πάνω από τα ρ; Πρώτη φορά τα βλέπω...
]
 

Attachments

  • ορρος.jpg
    ορρος.jpg
    79.4 KB · Views: 539

bernardina

Moderator
Άνοιξα τον Κουμανούδη και έχει πολλά σύνθετα με δύο ρ. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει για τα σημεία πάνω από τα ρ; Πρώτη φορά τα βλέπω...
View attachment 2575

Τυχερέ! Στάσου να έρθει ο Νίκελ να σου εξηγήσει για τις δασείες και τις κορωνίδες του ρο! :D:D
 

Elsa

¥
ΟΡΟΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΑΘΗΝΩΝ,
στον Βοτανικό, επί πρωθυπουργίας του Ελευθερίου Βενιζέλου.
Απρίλιος 1929

Μπορείτε να δείτε την εικόνα εδώ:
http://img84.imageshack.us/img84/9265/oroparagogiko.jpg
Δυστυχώς δεν βρήκα περισσότερες λεπτομέρειες για το Σταθμό ούτε μέσα στο βιβλίο ούτε σε άλλες πηγές. Αλλά και ο όρος οροπαραγωγικός δεν φαίνεται να είναι γνωστός στο διαδίκτυο ή στα λεξικά για κάποιο κέντρο που παράγει ορούς και εμβόλια.

Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για το (μισητό σε μένα) Λυσσιατρείο Αθηνών, αλλά δεν βρήκα κι εγώ περισσότερα στοιχεία, ούτε στο διαδίκτυο, ούτε ξεφυλλίζοντας -προχείρως- τα βιβλία μου...
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλησπέρα, Για τις δασείες του ρ (τις οποίες έχει καταργήσει και το πολυτονικό και που κατάφερα να τις βάλω με τη συνδρομή αυτού του ιστότοπου) αντιγράφω από το Ρ του ΛΝΕΓ:

Στην Αρχαία Ελληνική το ρω στην αρχή τής λέξης προφερόταν ως δασύ, συνοδευόταν δηλ. από την εκφώνηση μιας άχνας, που δηλωνόταν και στη γραφή (πβ. ῥῆμα, που γραφόταν ως ΗΡΕΜΑ [Η = δασύ πνεύμα] στο προευκλείδειο αλφάβητο). Η δήλωση τής δασείας στο αρκτικό ρ χρησιμοποιείται και σήμερα στη γραφή των αρχαίων κειμένων και σε όλη τη λόγια παράδοση (π.χ. ῥοή, ῥώμη, ῥαίνω). Στους βυζαντινούς χρόνους μάλιστα και μέχρι τον 19ο αιώνα ακόμη (στο Λεξικό τού Σκαρλάτου Βυζαντίου λ.χ.), στο μέσον τής λέξης δηλώνονταν δύο πνεύματα, δηλ. τα δύο είδη προφοράς τού διπλού ρω: π.χ. ἐξεῤῥάγη, ἀναντίῤῥητος.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Η Έλσα μπορεί να έχει δίκιο! Δείτε το κτίριο πάνω αριστερά από τη γεωπονική!

geoponiki.JPG

(To Bing 3D δυστυχώς το θολώνει, ίσως επειδή είναι κρατικό κτίριο.)
 
Θυμάται κανείς αν έγινε προσπάθεια να καθιερωθεί το ορρός για τα παρασκευάσματα αντισωμάτων (αντιτετανικός κ.ά.) και το ορός για το υγρό συστατικό του αίματος;
 

Thanasis_P

New member
Για το -ρρ-, μια υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι το αρχικό -ρ- εκτάθηκε σε διπλό επειδή προστέθηκε μπροστά (από την πιθανή ρίζα του εκ του "ρέω") το -ο-. (Κατ' αναλογία με τις αυξήσεις, προθέσεις κλπ).
Σε μια πιο "εξωτική" υπόθεση, το λατινικό -s- θα μπορούσε να έχει δώσει δάσυνση, που να πέρασε με αντιμετάθεση στο εσωτερικό τής λέξης. (Για την τολμηρή αυτή "θεωρία" δεν γνωρίζω κάτι αντίστοιχο).
 

UsualSuspect

New member
Η Έλσα μπορεί να έχει δίκιο! Δείτε το κτίριο πάνω αριστερά από τη γεωπονική!

View attachment 2577

(To Bing 3D δυστυχώς το θολώνει, ίσως επειδή είναι κρατικό κτίριο.)

Εγώ βλέπω ότι το κτίριο μέσα στη Γεωπονική ταιριάζει απόλυτα.
geoponiki.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Μπράβο! Αυτό ακριβώς είναι. Σήμερα στεγάζεται εκεί το Γεωργικό Μουσείο.

Χάρτης: http://www.aua.gr/index.php?sec=show&file=images/map/map.png
Το Γεωργικό Μουσείο ιδρύθηκε στις 29-3-2005 ...: http://www.aoa.aua.gr/museum_.aspx
Στο 28o τεύχος του περιοδικού Τριπτόλεμος παρουσιάζεται η ιστορία αλλά και ρόλος που έχει διαδραματίσει το Μουσείο... http://tdd.aua.gr/node/147
 

MAKIS

New member
Καλημέρα σε όλους. Εγώ είμαι ο φίλος του nickel. Το κτίριο υπάρχει στον Βοτανικό δίπλα στην Γεωπονική σχολή. Πέρασε μεγάλες δόξες. Ήταν εργοστάσιο παραγωγής αντιτετανικών, αντιδιφθεριτικών, αντιλυσσικών κλπ ορών. Μεγάλη υπόθεση ιδιαίτερα στον Β παγκόσμιο πόλεμο όπου ο στρατός μόνο είχε πάνω από 500.000 άλογα και μουλάρια. Υποθέτω όμως ότι γινόταν και παραγωγή ορών για τους ανθρώπους( ; ). Σήμερα δεν παράγουμε τίποτα.
Το κτίριο αυτό σήμερα είναι μουσείο γεωπονικής.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σήμερα δεν παράγουμε τίποτα.
Τι λες, Μάκη μου. Παράγουμε προβλήματα. Ο κόσμος όλος μιλάει πάλι για μας.

Καλημέρα. Αστειεύομαι. Να δεις που, αιτία η Ελλάδα, θα βρούμε νέες μεθόδους αποκατάστασης των ισορροπιών στην Ευρώπη. Διότι μόνο τρελοί θα άφηναν αυτή τη γωνιά να αποσταθεροποιηθεί. (Όχι πώς δεν κυκλοφορεί μπόλικη τρέλα...)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για το (μισητό σε μένα) Λυσσιατρείο Αθηνών, αλλά δεν βρήκα κι εγώ περισσότερα στοιχεία, ούτε στο διαδίκτυο, ούτε ξεφυλλίζοντας -προχείρως- τα βιβλία μου...
Στoν σιωπηλό κόσμο του Λυσσιατρείου (φωτορεπορτάζ στο ιστολόγιο athensville).

Οπότε, άλλο είναι το κτίριο που είναι σήμερα Γεωργικό μουσείο.
 

bernardina

Moderator
Στoν σιωπηλό κόσμο του Λυσσιατρείου (φωτορεπορτάζ στο ιστολόγιο athensville).

Οπότε, άλλο είναι το κτίριο που είναι σήμερα Γεωργικό μουσείο.

Αλλού! Το περιμετρικό των κτιρίων έφτιαχνε έναν οριοθετημένο μικρόκοσμο σιωπής, εγκατάλειψης αλλά και της φτωχής ζωής των περιστασιακών του ενοίκων. Σπασμένα τζάμια, βγαλμένες πόρτες,ρούχα αστέγων, γαλήνιες γάτες, χόρτα και αχόρταγοι αείλανθοι, και πάνω απ' όλα η ένταση γνωρίζοντας την γεμάτη πόνο ιστορία του σημείου που φέρνει μια αττική σπιναλόγκα γράφει ο Τάσος.

Πάω να λινκάρω στο abandoned and derelict
 
Top