λυθρίνι ή λιθρίνι;

nickel

Administrator
Staff member
Μια λέξη που με εκνευρίζει σαν ορθογραφία (και όχι για το ψάρι που αντιπροσωπεύει) είναι το λυθρίνι. Κάθε φορά που θέλω να το γράψω το χέρι μου πάει να γράψει λιθρίνι και έρχεται μια φωνή να μου θυμίσει ότι για κάποιους περίεργους λόγους η λέξη μπορεί να έχει γίνει αγνώριστη αλλά διατηρεί την ετυμολογική της γραφή, λυθρίνι.

Σε πολλές άλλες λέξεις που δεν αναγνωρίζεται η προέλευση, η ορθογραφία έχει απλοποιηθεί (π.χ. ατόφιος και όχι ατόφυος, από το αυτοφυής· ροδάκινο και όχι ρωδάκινο, από το δωράκινον· γλιτώνω και όχι γλυτώνω, από το έκλυτος· τσιρότο και όχι τσηρώτο από το κηρωτόν —αν και αυτό ανήκει στα αντιδάνεια— και άλλα τέτοια γνωστά και από τις προτάσεις του καθηγητή Μπαμπινιώτη να γράφονται έτσι που να θυμίζουν την ορθογραφία της προέλευσης). Στο λυθρίνι όχι, αν και γίνεται μια έμμεση αναγνώριση της διάδοσης της απλοποιημένης γραφής στο σχετικό λήμμα του ΛΝΕΓ, που γράφει «(συνήθ. ορθ. λιθρίνι)» και έχει και λήμμα λιθρίνι με παραπομπή.

Το λυθρίνι έχει αυτό το -υ- επειδή το ψάρι των αρχαίων ήταν ερυθρίνος και από υποκοριστικό ερυθρίνιον προέκυψε το λυθρίνι. Στο phorum.gr έχει τα κείμενα του Ιερόφιλου (12ου αιώνα) για τη διατροφολογία και, αρχή αρχή, γράφει:
«Ἐκ δὲ τῶν ἰχθύων σκορπίας͵ τρίγλας͵ κεφάλους͵ λυθρίνους͵ ἀθερίνας͵ καὶ μελανούρους͵ τηγάνου».

Έτσι, παρότι η αρχική λέξη (ο ερυθρίνος) έχει γίνει αγνώριστη, το λυθρίνι μάς λένε ότι διατηρεί το -υ-, όπως και για το καθίκι μάς λένε ότι πρέπει να του κρατάμε το -οι- και να γράφουμε καθοίκι.

Όλα τα λεξικά μου, παλιά και καινούργια, το θέλουν λυθρίνι. Στο Google το λυθρίνι δίνει περισσότερα ευρήματα από το λιθρίνι, αλλά στον πληθυντικό τα λιθρίνια είναι περισσότερα από τα λυθρίνια. Μπορώ να φανταστώ επιμελητές που δεν θα το πειράξουν αν το γράψετε με δύο -ι.


Τα λιθρίνια σε βιβλία:
https://www.google.com/search?q=λεθ....,cf.osb&fp=e59972050e99fb66&biw=1835&bih=915
 

SBE

¥
Εγώ μόνο με ι το έχω δει γραμμενο και επιπλέον το χωριό μου το λένε οι ψαραδες και λεθρίνι, και το υ σε ε αν δεν κάνω λάθος δεν γίνεται, μ'άλλα λόγια η γραφή με ι δεν είναι φρέσκο ψάρι, να σπαρταράει.
 

nickel

Administrator
Staff member
μ' άλλα λόγια η γραφή με ι δεν είναι φρέσκο ψάρι, να σπαρταράει.
Όχι, βέβαια. Ανάμεσα στα πρώτα ευρήματα διαβάζεις από τον Ρωμηό του Σουρή:

Ας λείψουν όμως, Μούσα, τα λόγια και η γκρίνια,
κι ας φάμε της Αιγίνης μπαρμπούνια και λιθρίνια.

http://books.google.gr/books?ei=Blm...MAAJ&dq="λιθρίνια"&q="λιθρίνια"#search_anchor
 
Δυστυχώς και το ΛΚΝ το γράφει με υ, μας έκλεισε το σπίτι ο Ιερόφιλος.
 

pidyo

New member
Δεν θα μου περνούσε καν απ' το μυαλό να το γράψω με ύψιλον, κι ας καταλαβαίνω τους λόγους (όντως ορισμένοι το λένε λεθρίνι, παρεμπιπτόντως). Το google και το διαδίκτυο γενικώς δεν είναι ίσως το καταλληλότερο στατιστικό δείγμα για το ποια γραφή κυριαρχεί. Θυμάμαι μια συζήτηση παλιότερα στου Σαραντάκου για τη γραφή ενός άλλου ψαριού (αλτσχάιμερ 1), όπου κάποιος (ίσως κι εγώ, αλτσχάιμερ 2) είχε υποστηρίξει πως, επειδή ακριβώς πολλά από τα φαγώσιμα είδη μαρτυρούνται στο διαδίκτυο στο πλαίσιο συνταγών, γραμμένων όχι από τη θεια Μαριγούλα και τον ιχθυοπώλη της, αλλά από trendy μαγείρους, η ορθογραφία των φαγητών στο διαδίκτυο τείνει να εξευγενίζεται σε σχέση με την κοινή χρήση, όπως συνέβαινε και στα καλά βιβλία παλαιοτέρων εποχών σε σύγκριση με τη λαϊκή χρήση. Στις λαϊκές και στις ψαραγορές νομίζω πως το λιθρίνι υπερτερεί με μεγάλη διαφορά, αν δεν κυριαρχεί ολοκληρωτικά.
 

daeman

Administrator
Staff member
...
λυθρίνι: (συνήθ. ορθ. λιθρίνι): το ψάρι ερυθρίνος (Pagellus erythrinus / Sparus erythrinus)

λυθρίνι: ερυθρόνους (λόγ.), ερυθρόμυαλος (στα κάγκελα, στο τηγάνι), κν. γαύρος [συνήθ. ορθ. του καγκελόφρονα, λάβρου γαύρου: γάβρος]
Μα γιατί περιμένουμε στανταρισμένη ορθογραφία για ένα ψάρι που ακόμη και στο φύλο του δυσκολεύεται να καταλήξει;
:whistle:
Fish are jumping, the cotton is high...

 
Δεν θα μου περνούσε καν απ' το μυαλό να το γράψω με ύψιλον, κι ας καταλαβαίνω τους λόγους (όντως ορισμένοι το λένε λεθρίνι, παρεμπιπτόντως). Το google και το διαδίκτυο γενικώς δεν είναι ίσως το καταλληλότερο στατιστικό δείγμα για το ποια γραφή κυριαρχεί. Θυμάμαι μια συζήτηση παλιότερα στου Σαραντάκου για τη γραφή ενός άλλου ψαριού (αλτσχάιμερ 1), όπου κάποιος (ίσως κι εγώ, αλτσχάιμερ 2) είχε υποστηρίξει πως, επειδή ακριβώς πολλά από τα φαγώσιμα είδη μαρτυρούνται στο διαδίκτυο στο πλαίσιο συνταγών, γραμμένων όχι από τη θεια Μαριγούλα και τον ιχθυοπώλη της, αλλά από trendy μαγείρους, η ορθογραφία των φαγητών στο διαδίκτυο τείνει να εξευγενίζεται σε σχέση με την κοινή χρήση, όπως συνέβαινε και στα καλά βιβλία παλαιοτέρων εποχών σε σύγκριση με τη λαϊκή χρήση. Στις λαϊκές και στις ψαραγορές νομίζω πως το λιθρίνι υπερτερεί με μεγάλη διαφορά, αν δεν κυριαρχεί ολοκληρωτικά.

Και δεν είναι η πεσκαντρίτσα το ψάρι αυτό;
 

SBE

¥
Απορία: δεν μπορώ να θυμηθώ με τι μοιάζουν τα λιθρίνια, αλλά τι το ερυθρό έχουν;
 

nickel

Administrator
Staff member
Χρώμα.


 
Top