κοστοβόρος

nickel

Administrator
Staff member
Η λέξη ενόχλησε φίλη μου (που την είχε μόλις ακούσει στον Σκάι, κάτι για «κοστοβόρες πιστώσεις»), αλλά κοιτάζω στο διαδίκτυο και, εκτός του ότι κυκλοφορεί αρκετά, ενοχλεί και άλλους.

Φαίνεται να υπάρχει σύμπνοια στη χρήση της, δηλαδή όλοι συμφωνούν ότι σημαίνει πολυδάπανος, δαπανηρός, ακριβός, πολυέξοδος — και σε άλλους καιρούς θα λέγαμε και δραχμοβόρος. Αλλά δεν τους κάνουν αυτές οι λέξεις: ξεκινούν, προφανώς, από το κόστος και το κοστίζει και, ξερωγώ, θυμούνται και το αιμοβόρος.

Φυσικά, όταν ισχυρίζομαι ότι πρέπει να προσέχουμε ή και να αποφεύγουμε τη χρήση μιας λέξης παρεξηγήσιμης σαν το ευάριθμος (επειδή δεν ξέρεις αν ο συνομιλητής σου καταλαβαίνει το ίδιο με σένα), το κοστοβόρος, που δεν έχει και το ίδιο πεντιγκρί, ας πάει αποκεί που ήρθε.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως, με το κοστοβόρος εγώ θα καταλάβαινα κάτι που τρώει, που ρίχνει το κόστος. Να ήταν *κοστοφόρος, να το καταλάβω ότι προκαλεί κόστος...
 
Νομίζω ότι πλάστηκε στο πατρόν του "ενεργοβόρου" και, παρόλο που μάλλον καταλαβαίνουμε τι σημαίνει, κι εμένα μ' ενοχλεί και δεν τη χρησιμοποιω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Τώρα μου πέρασε από το νου ότι μπορεί να ξεκίνησε με μεταφορά του αγγλικού It takes time and money. Είναι χρονοβόρο και .............. Fill in the blank. Και έγινε το κακό.
 
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Πρόκειται ξεκάθαρα για λανθασμένο και παραπλανητικό σχηματισμό, που παρεκκλίνει, μόνο αυτό, από την κατηγορία όσων λέξεων έχουν δεύτερο συνθετικό το -βόρος. Όσο χρονοβόρο κι αν είναι, αξίζει να τον στείλουμε από εκεί που ήρθε.
 
Ω ναι, είναι πολύ πιθανότερο να φταίει το χρονοβόρο για τη δημιουργία του κοστοβόρου.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Τώρα μου πέρασε από το νου ότι μπορεί να ξεκίνησε με μεταφορά του αγγλικού It takes time and money. Είναι χρονοβόρο και .............. Fill in the blank. Και έγινε το κακό.
Πάντως, η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι, προφανώς,....
χρηματοβόρο.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Από τη θητεία μου στο μάνατζμεντ μπορώ να επιβεβαιώσω, όσο μπορώ να γνωρίζω τουλάχιστον, ότι η λέξη κοστοβόρος κατασκευάστηκε πράματι κατ' αναλογία προς το χρονοβόρος. Και πιστεύω πως θα χρειαστεί τρομερή καμπάνια για να σταματήσει η χρήση της, αν ποτέ καταστεί τούτο δυνατό. Και το παραγωγικό τέρμα -βόρος θα 'ναι πάντα χρήσιμο για νέες έννοιες (π.χ. βλ. εδώ και εδώ), οπότε ακόμη και να κόψεις το κοστοβόρο κεφάλι σήμερα, θα φυτρώσουν ξερωγώ το υλικοβόρο και το εργατωροβόρο κεφάλι αύριο.

Άσχετο: http://www.lexilogia.gr/forum/showpost.php?p=46238&postcount=426. :D
 
Από όσα ζαζούλεια πρόλαβα να κοιτάξω, μόνο το κοστοβόρος είναι σημασιοκτόνο. Άλλο η αισθητική...
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
«Τι τρώει ο κοστοβόρος;» στον σημερινό Σαραντάκο. Δηλαδή, αυτός είναι ο τίτλος του άρθρου, γι' αυτό και μπήκε σε εισαγωγικά, όχι ότι ο κοστοβόρος τρώει κάτι στον σημερινό Σαραντάκο. Ουφ!
 
Ε, ναι, διότι ο Σαραντάκος δεν είναι και χθεσινός για να αφήνει όποιον θέλει να του τρώει πράγματα. Είναι σημερινός.:)
 
Top