κονκισταδόρ, ο κονκισταδόρος

Ο τύπος του πληθυντικού (κονκισταδόρες) είναι, νομίζω, καθιερωμένος.
Ο ενικός όμως πώς είναι;
Κονκισταδόρ;
Κονκισταδόρος;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Έχουμε δύο τύπους από τα ισπανικά: ο κονκισταδόρ (άκλιτο) / οι κονκισταδόρες (άκλιτο), δηλαδή δεν θα (έπρεπε να) υπάρχει τύπος των *κονκισταδόρων, αλλά παρ' όλ' αυτά, βρίσκουμε, επειδή η ισπανική κατάληξη μοιάζει ελληνική και μπερδεύει πολύ κόσμο.

Παρόμοια (αναπάντητη) απορία στην ελληνική βικιπαίδεια, εδώ.
 

nickel

Administrator
Staff member
Σε διάφορα γραφτά θα βρούμε «των κονκισταδόρες», «τους κονκισταδόρες». Κανονικά το άκλιτο δεν θα έπρεπε να έχει πληθυντικό. Ωστόσο, υπάρχει κλιτή εξελληνισμένη λέξη: ο κονκισταδόρος. Αυτό δίνει: τον κονκισταδόρο, οι κονκισταδόροι, των κονκισταδόρων, τους κονκισταδόρους.

Όταν του χαμογελούσε η τύχη με κατακόκκινα χείλη, γινόταν ο μέγας κονκισταδόρος, που ξεχείλιζε από αυτοπεποίθηση.
(Οι τοξικές ενώσεις του αρσενικού, Μάιρα Παπαθανασοπούλου)

Σήμερα όμως όλος ό κόσμος θα μας πει πώς τέτοιου είδους κονκισταδόροι δε χρησιμεύουν σε τίποτα καλό κ’ είναι προτιμότερο να λείπουν.
(Ελεύθερο πνεύμα, Γ Θεοτοκάς)

Η πίστη του στη Βίβλο άρχισε να ταρακουνιέται επικίνδυνα από τότε που συναναστράφηκε ένα γέρο θεολόγο-φιλόσοφο που οι κονκισταδόροι της ελληνικής παιδείας του είχαν αρνηθεί έδρα στο Πανεπιστήμιο.
(Βυζαντινές αναμνήσεις, Γ. Ρωμανός)

Οι κονκισταδόροι, έργο του Ν. Τσιφόρου



(Τα ευρήματα που έχω δώσει είναι από βιβλία. Σε ιστοσελίδες υπάρχουν πολύ περισσότερα ευρήματα.)
 
Σε διάφορα γραφτά θα βρούμε «των κονκισταδόρες», «τους κονκισταδόρες». Κανονικά το άκλιτο δεν θα έπρεπε να έχει πληθυντικό. Ωστόσο, υπάρχει κλιτή εξελληνισμένη λέξη: ο κονκισταδόρος. Αυτό δίνει: τον κονκισταδόρο, των κονκισταδόρων, τους κονκισταδόρους.

Όταν του χαμογελούσε η τύχη με κατακόκκινα χείλη, γινόταν ο μέγας κονκισταδόρος, που ξεχείλιζε από αυτοπεποίθηση.
(Οι τοξικές ενώσεις του αρσενικού, Μάιρα Παπαθανασοπούλου)

Σήμερα όμως όλος ό κόσμος θα μας πει πώς τέτοιου είδους κονκισταδόροι δε χρησιμεύουν σε τίποτα καλό κ’ είναι προτιμότερο να λείπουν.
(Ελεύθερο πνεύμα, Γ Θεοτοκάς)

Η πίστη του στη Βίβλο άρχισε να ταρακουνιέται επικίνδυνα από τότε που συναναστράφηκε ένα γέρο θεολόγο-φιλόσοφο που οι κονκισταδόροι της ελληνικής παιδείας του είχαν αρνηθεί έδρα στο Πανεπιστήμιο.
(Βυζαντινές αναμνήσεις, Γ. Ρωμανός)

Οι κονκισταδόροι, έργο του Ν. Τσιφόρου



(Τα ευρήματα που έχω δώσει είναι από βιβλία. Σε ιστοσελίδες υπάρχουν πολύ περισσότερα ευρήματα.)

Νομίζω, σχεδόν πάντα, ο κονκισταδόρος κουβαλά στην πλάτη του μιαν υποτιμητική (ειρωνική / απαξιωτική) συνδήλωση.

(edited)
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Να συμφωνήσουμε όμως ότι ο κονκισταδόρος δίνει πληθυντικό οι κονκισταδόροι, αλλιώς (με πληθυντικό οι κονκισταδόρες) θα έπρεπε να είχαμε διαφορετικό ενικό...
 

nickel

Administrator
Staff member
Δική μου παράλειψη (το πρόσθεσα). Είχα ξεχάσει να το βάλω στους τύπους παρότι αυτό έβαλα στα παραδείγματα. Ο τύπος κονκισταδόρες είναι έτσι κι αλλιώς ένα τερατάκι που επιβιώνει επειδή θυμίζει ελληνική κατάληξη. Κάτι σαν τους ματαδόρες που λένε μερικοί αντί για τους ματαδόρ.
 

daeman

Administrator
Staff member
Να συμφωνήσουμε όμως ότι ο κονκισταδόρος δίνει πληθυντικό οι κονκισταδόροι, αλλιώς (με πληθυντικό οι κονκισταδόρες) θα έπρεπε να είχαμε διαφορετικό ενικό...

Ναι, στον ενικό θα ήταν το θηλυκό του κονκισταδόρου, η κονκισταδόρα. Να και μια περίπτωση που το αρσενικό δανείζεται κλιτικούς τύπους από το θηλυκό. :-)

Pobre Jose - Orquestra La Conquistadora


Y la Conquista-Dora.
 
Top