θερμοκηπιστής = greenhouser

nickel

Administrator
Staff member
Ο νεολογισμός δεν έχει πολλά ευρήματα, ούτε καν δύο ντουζίνες, αλλά θα έλεγα ότι είναι ένας ωραίος και διαφανέστατος όρος: όταν το περικείμενο αφορά προβληματισμό για το περιβάλλον, καταλαβαίνεις ότι ο θερμοκηπιστής δεν είναι ο κηπουρός που υποστηρίζει ότι πρέπει ο καθένας μας να αποκτήσει από ένα θερμοκήπιο, αλλά είναι ο οικολόγος που ανησυχεί για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τα αέρια του θερμοκηπίου. Αυτό έχω καταλάβει εγώ (π.χ. διαβάζοντας σήμερα στον Διόδωρο: «Μπορεί ο καιρός να διαψεύδει τους θερμοκηπιστές που προσεύχονται πρωί και βράδυ να λιώσει η άσφαλτος της Αθήνας από τη ζέστη...»). Και θα ήμουν ευτυχέστερος αν ανακάλυπτα ότι υπάρχει και αντίστοιχος αγγλικός όρος. Γιατί έβαλα κάτω τα διάφορα συνώνυμα και τζίφος (και οι Γάλλοι serristes, αν δεν κάνω λάθος, είναι απλώς ιδιοκτήτες θερμοκηπίων (θερμοκηπευτές;)).

Synonyms
environmentalist
Definition: conservationist
Synonyms: eagle freak, ecologist , greenie, naturalist, preservationist, tree-hugger

Main Entry: naturalist
Definition: wildlife expert
Synonyms: biologist, botanist, conservationist, ecologist, environmentalist, life scientist, natural historian, preservationist, zoologist
Notes: a naturalist is someone who believes in the doctrine that the world can be understood in scientific terms or someone knowledgeable about natural history, especially botany and zoology; naturist a person who practices nudity because they think this is healthy.

Main Entry: tree hugger
Definition: environmentalist
Synonyms: Green Panther, activist, conservationist, ecologist , green activist, nature-lover, preservationist
 

SBE

¥
Μια που λέμε αλλού για τα εις -ίδικο δεν τους λέμε καλύτερα θερμοκηπιτζήδες τους κηπουρούς για να μην τους μπερδεύουμε με τους θερμοκηπιστές;
 

nikosl

Member
Ξέχασα να σ' ευχαριστήσω, συνονόματε.

Τίποτα. Απλώς, μερικές φορές δεν ξέρω αν οι ερωτήσεις σου είναι πραγματικές ή για να μας κρατάς σε ετοιμότητα.
 
Top