επίλυση (π.χ. πλακών) = structural calculation

Πλάκες είναι επίπεδοι επιφανειακοί φορείς που έχουν σκοπό να παραλάβουν τα διάφορα φορτία των πατωµάτων, που δρουν κάθετα στο επίπεδο της πλάκας και να τα µεταβιβάσουν σε άλλα δοµικά στοιχεία του φορέα, π.χ. δοκούς.

Για την επίλυση των πλακών χρησιµοποιούνται προσεγγιστικές µέθοδοι, που η επίλυσή τους µε τη χρήση βοηθητικών πινάκων είναι απλή και δίνει αξιόπιστα αποτελέσµατα.

Επιλύσεις που στηρίζονται στην ακριβή διερεύνηση του προβλήµατος σύµφωνα µε τη θεωρία των πλακών ανέπτυξαν ο Rush, Czerny κ.λ.π. προσεγγιστικές που ανεπιφύλακτα συνιστούν τη χρήση τους οι κανονισµοί προτάθηκαν από τους Markus, Pieper-Martins κλπ."

Ξέρει κανείς πώς λέγεται αυτό το πράγμα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Νομίζω ότι εννοεί για τον υπολογισμό των πλακών. Ας περιμένουμε και την Έλσα.
 
Κι εγώ αυτό νομίζω Αλεξάνδρα. Μια πρώτη ανεπιβεβαίωτη ιδέα είναι calculations/computations... Ίδωμεν, όπως λες.
 

Elsa

¥
(Tώρα το είδα, για κάποιο λόγο σήμερα δεν βλέπω τα νέα μηνύματα και στη συνολική λίστα δεν φαίνονται με bold!)

Ναι, (στατική) επίλυση (του φέροντα οργανισμού) λένε οι μηχανικοί τους υπολογισμούς που θα δώσουν τα στοιχεία (πάχος και είδος σκυροδέματος, αριθμός και διατομές σιδηρού οπλισμού κ.α.) για την ορθή κατασκευή του.
Structural calculations, ίσως;
 
Top