διακίνηση

Καλή χρονιά σε όλους!
Μπορείτε να με βοηθήσετε με το παρακάτω απόσπασμα; Η λ. διακίνηση είναι η σωστή εδώ; Εάν όχι, ποια θα ήταν; Η προώθηση, ίσως;

Στους προπολεμικούς αλευρόμυλους, η διακίνηση των σιτηρών και των αλεύρων γινόταν με μηχανικά αναβατόρια εγκλωβισμένα σε ξύλινα κανάλια. Οι μύλοι στο εσωτερικό τους ήταν ένα δάσος από ξύλινες κατασκευές.

Σε αυτό το σχετικό κείμενο πάντως δεν βρίσκω κάποια χρήση της λέξης παρόμοια με τη δική μου.
 

nickel

Administrator
Staff member
Αν και η λέξη διακίνηση σε κάνει να σκέφτεσαι περισσότερο τη μεταφορά και διανομή έξω από το εργοστάσιο, ο όρος χρησιμοποιείται ωστόσο και για τις μεταφορές μέσα στο εργοστάσιο:

Ενδοεργοστασιακή Διακίνηση Υλικών
 
Από τον σύνδεσμο που δίνεις, Νίκελ:

Ποια μέσα διακίνησης θα χρησιμοποιήσετε για τις φορτοεκφορτώσεις και τις εσωτερικές διακινήσεις.

Συνεχίζει να με προβληματίζει το εξής: Η λέξη φαίνεται πως είναι σωστή εάν εννοεί μεταφορά του προϊόντος από έναν χώρο σε άλλο χώρο εντός του εργοστασίου, όμως είναι σωστή όταν αναφερόμαστε στη "μετακίνηση" του προϊόντος μέσα σε ένα μηχάνημα ή μεταξύ συνδεόμενων μηχανημάτων; Π.χ., μέσα σε αυτά τα "ξύλινα κανάλια" που έχω στο απόσπασμα;
 

nickel

Administrator
Staff member
Εγώ τουλάχιστον προτιμώ εδώ τη διακίνηση από τη μεταφορά.
 
Top