Υπάρχει ασάφεια εδώ;

Όχι ότι είναι σημαντικό, αλλά αν διαβάσετε την είδηση:
Στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) η Βικτωρία Ιγροπούλου, μητέρα του γνωστού μοντέλου, Νταϊάνας Ιγροπούλου, η οποία κατηγορείται για υπόθαλψη εγκληματία, καθώς είναι η γυναίκα που νοίκιαζε το σπίτι στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη!

βρίσκετε ότι υπάρχει ασάφεια ή καταλαβαίνετε ποια παραπέμφθηκε στο αυτόφωρο -η Βικτωρία ή η Νταϊάνα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Δεν βλέπω ιδιαίτερη ασάφεια, μια και για τη μαμά δίνεται ήδη η πληροφορία ότι "παραπέμφθηκε στο Αυτόφωρο", οπότε το "η οποία κατηγορείται" εύκολα πάει σ' αυτήν.
Γιατί αλλιώς, θα έπρεπε καταλήξουμε ότι η κόρη "κατηγορείται για υπόθαλψη εγκληματία", ενώ η μητέρα "παραπέμφθηκε στο Αυτόφωρο" χωρίς να ξέρουμε γιατί.
 

nickel

Administrator
Staff member
Για τους λόγους που εξηγεί η Αλεξάνδρα, δεν υπάρχει ασάφεια. Υπάρχει ωστόσο γρίφος που καλείται να λύσει ο αναγνώστης. Και το ενδιαφέρον θα ήταν: με ποιους τρόπους μπορούμε να το σερβίρουμε στον αναγνώστη χωρίς το πλεονέκτημα (ή μειονέκτημα) του συντακτικού γρίφου;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πολύ απλά. Με ένα ζευγάρι παρενθέσεις:

Στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) η Βικτωρία Ιγροπούλου (μητέρα του γνωστού μοντέλου, Νταϊάνας Ιγροπούλου), η οποία κατηγορείται για υπόθαλψη εγκληματία, καθώς είναι η γυναίκα που νοίκιαζε το σπίτι στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη!
 
Ακριβώς, γρίφος -και όποιος το διαβάζει σκοντάφτει. Σε άλλες περιπτώσεις είναι ακόμα ασαφέστερο, αλλά δεν ήθελα να κατασκευάσω παράδειγμα. Δεν ξέρω αν μπορούμε να το διατυπώσουμε σε μία πρόταση έτσι που να μη σκοντάφτει η ανάγνωση. Σε δύο προτάσεις, είναι εύκολο, π.χ.:

Στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) η Βικτωρία Ιγροπούλου, η οποία κατηγορείται για υπόθαλψη εγκληματία. Η Βικτωρία Ιγροπούλου, μητέρα του γνωστού μοντέλου, Νταϊάνας Ιγροπούλου, είναι η γυναίκα που νοίκιαζε το σπίτι στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πολύ απλά. Με ένα ζευγάρι παρενθέσεις:

Στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) η Βικτωρία Ιγροπούλου (μητέρα του γνωστού μοντέλου, Νταϊάνας Ιγροπούλου), η οποία κατηγορείται για υπόθαλψη εγκληματία, καθώς είναι η γυναίκα που νοίκιαζε το σπίτι στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη!

Η πρώτη μου σκέψη (και η συνήθης λύση που εφαρμόζω), αλλά για να έχει γούστο: ...αν πρόκειται για είδηση που διαβάζεις στο ραδιόφωνο;

Προσθήκη: ναι, αναφέρομαι σε σαραντάκειες λύσεις.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
ΟΚ, για διάβασμα:

Η Βικτωρία Ιγροπούλου, μητέρα του γνωστού μοντέλου Νταϊάνας Ιγροπούλου, παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο κατηγορούμενη για υπόθαλψη εγκληματία, καθώς είναι η γυναίκα που επειδή νοίκιαζε το σπίτι στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη!
 

nickel

Administrator
Staff member
Καθώς ανακαλύπτω ότι η Νταϊάνα Ιγροπούλου είναι υπαρκτό όνομα και όχι αποκύημα της φαντασίας του sarant (είμαι λίγο στον κόσμο μου), προτείνω και την παρακάτω διατύπωση (ανάλογα με το κανάλι):

Επειδή νοίκιαζε το σπίτι της στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο κατηγορούμενη για υπόθαλψη εγκληματία η Βικτωρία Ιγροπούλου, μητέρα του γνωστού μοντέλου Νταϊάνας Ιγροπούλου. Η Νταϊάνα Ιγροπούλου, αναπληρωματική Σταρ Ελλάς 2009, ήταν η παρουσιάστρια των Πελοποννησιακών Καλλιστείων, που έγιναν και φέτος στο Λουτράκι, στον πολυτελή χώρο του Καζίνου. Το γνωστό μοντέλο... κ.ο.κ.
 
Πολύ απλά. Με ένα ζευγάρι παρενθέσεις:

Στο αυτόφωρο Μονομελές Πρωτοδικείο παραπέμφθηκε την Παρασκευή (16/9) η Βικτωρία Ιγροπούλου (μητέρα του γνωστού μοντέλου, Νταϊάνας Ιγροπούλου), η οποία κατηγορείται για υπόθαλψη εγκληματία, καθώς είναι η γυναίκα που νοίκιαζε το σπίτι στην Ανάβυσσο στον Μάκη Ψωμιάδη!

Το ίδιο θα πρότεινα αλλά μέσα σε παύλες. Βάζω παρενθέσεις μόνο όταν πρόκειται για παράπλευρη πληροφορία που δεν θα παραθέταμε μέσα στην πρόταση, σε προφορικό λόγο. Είναι δική μου αντίληψη αυτή ή υπάρχει κάποιος κανόνας για το πότε μπαίνει τι;
 

nickel

Administrator
Staff member
Υποδείξεις για τις παρενθετικές (κόμματα; παύλες; παρένθεση; ποια παρένθεση; () {} []) αποφεύγουμε να κάνουμε σε περίοδο αμέσως μετά τις διακοπές, που ο άλλος είναι ακόμα ανέμελος, χαλαρός και ανυποψίαστος. Τέτοιες εκπλήξεις, μόνο ο Βενιζέλος μάς επιφυλάσσει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εγώ πάλι έχω έναν δικό μου κανόνα. Αποφεύγω τις παύλες (ει δυνατόν, δια ροπάλου) όταν πρέπει στο κλείσιμό τους να βάλω κόμμα...
 
Δεύτερη φορά σήμερα που υπονοείται ότι είμαι ο Βενιζέλος. Σας το ορκίζομαι, ζυγίζω μόλις 65 κιλά.
 
Top