Το τροχοπέδι είναι το αποπαίδι της τροχοπέδης;

UsualSuspect

New member
Αποτελέσματα στο γκουγκλ:
τροχοπέδη: 221000
τροχοπέδι: 3320
τροχοπέδια: 629
τροχοπαίδι: 2130
τροχοπαίδια: 3

Με τόσους τροχοπε(αι)δικούς στην πιάτσα οι ορθοπαι(ε)δικοί μας μάραναν!
Στη φυλακή με χειροπαίδες (19300) :)
 

Earion

Moderator
Staff member
Δε φταίει μόνο η ορθοπ*δική, φταίνε και τα Βατοπ**δια !
 

Thanasis_P

New member
Πιστεύω ότι ο πολλαπλασιασμός των ανορθογραφιών (που επηρεάζει τις αναφορές στο Google) οφείλεται στη μεταφορά αυτούσιων κειμένων (με copy/paste) από το ένα blogspot στο άλλο, όπως και στα facebooks. Λίγοι διηθούν το κείμενο ώστε να διορθωθούν χονδροειδή λάθη, πολλά εκ των οποίων γίνονται εκ παραδρομής. Πολύ αμφιβάλλω αν η αναλογία τροχοπαίδι/τροχοπέδη αντιστοιχεί στην πραγματικότητα. Τουλάχιστο αυτό θέλω να ελπίζω.
 

nickel

Administrator
Staff member
Πώς λέμε αλλιώς «κάτι νταγλαράδες τής κάνουν κολλητήρι»; Απάντηση: [Τα υψίπαιδα τής κολλάν’.] :eek:
 

Zazula

Administrator
Staff member
Πώς λέμε αλλιώς «κάτι νταγλαράδες τής κάνουν κολλητήρι»; Απάντηση: [Τα υψίπαιδα τής κολλάν’.] :eek:
Ε τότε κι αυτείνα ας ενδώσει, ώστε να απολαύσει έρωτα υψηλού επί-παίδου! :p
 

bernardina

Moderator
Πώς λέμε αλλιώς «κάτι νταγλαράδες τής κάνουν κολλητήρι»; Απάντηση: [Τα υψίπαιδα τής κολλάν’.] :eek:

Chief, προσοχή: οι λέξεις που βρίσκονται μέσα στις αγκύλες σου είναι αόρατες (σ' εμένα). Τις είδα όμως (ροζέ) στο παρακατούλικο του Ζαζουλέως.
Πορκέ, πορφαβόρ;
 

Zazula

Administrator
Staff member
Διότι ο nickel τις είχε σε λευκό χρώμα (οπότε έπρεπε να τις επιλέξεις για να τις διαβάσεις), ενώ εγώ τους το άλλαξα στη δική μου ανάρτηση.
 

nickel

Administrator
Staff member
Κάποιες πληροφορίες αποσπώνται με δυσκολία εδώ. Είτε είναι λευκασμένο κείμενο που θα πρέπει να επιλέξεις για να το δεις είτε κάποιος κρυφός σύνδεσμος ή υπεριπτάμενο κείμενο κρυμμένο σε ένα γράμμα. Αυτές οι πληροφορίες που αποσπώνται με δυσκολία ονομάζονται «κώδικας με βίντσι».

Κατάλαβες τώρα;

Όχι, σύνδεσμο δεν έβαλα.
 

daeman

Administrator
Staff member
Ιιιι... Έχ'τι ξιφύγ'! Να σι δω στου απλικέισο τς μιθόδου, Μπέρνι.
 

nickel

Administrator
Staff member
Επιστροφή στα γλωσσικά. Διότι δεν μπορεί να λείπει από το νήμα το παμπάλαιο σαχλό αστείο:

— Καναπεδάκι θέλετε;
Λέγεται σε κυρία, με τρόπο (εντονισμό) που αποσκοπεί να την αιφνιδιάσει, και, αφού αφήσετε την απορία να αναδυθεί στο βλέμμα της, κάνετε στροφή προς πιατέλα και δείχνετε το πραγματικό περιεχόμενο της προσφοράς σας.
 

daeman

Administrator
Staff member
Κλάσικ. Όταν μάθαινα τα πιτσιρίκια στην τάξη πώς να βάζουν με το πληκτρολόγιο διαλυτικά ή διαλυτικά με τόνο,
τα έβαζα να γράψουν το εξής:

- Πείνασα. Πάμε για φαΐ;
- Τι να φάμε; Παϊδάκια;

Όποιο δεν το έγραφε σωστά, το έτρωγαν τ' άλλα παιδάκια, του λιάνιζαν τα παΐδια.
 
Top