Εσείς έχετε "ελληνικό πόδι";

nickel

Administrator
Staff member
Μόλις ανακάλυψα ότι δεν έχω ελληνικό πόδι. Κοίταξα προσεχτικά τα δάχτυλα του ποδιού μου και, εκτός από τη διαπίστωση ότι είναι πάλι καιρός να κάνω πεντικιούρ, ανακάλυψα επίσης ότι έχω ρωμαϊκό πόδι (ή μήπως ρωμαίικο;). Το «ελληνικό πόδι» είναι το λεγόμενο σύνδρομο ή δάχτυλο Μόρτον, μια δυσμορφία όπου το δεύτερο δάχτυλο του ποδιού είναι μεγαλύτερο σε μήκος από το μεγάλο. Ωραία φωτογραφία έχει στη Wikipedia.






Morton's toe, Greek foot, LaMay toe, Morton's syndrome, long toe = σύνδρομο Μόρτον, δάχτυλο Μόρτον
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ έχω αιγυπτιακό πόδι. Το ήξερα ότι κατάγομαι από την Κλεοπάτρα!
 
...δυσμορφία;;; Δυσμορφία;;; ΔΥΣΜΟΡΦΙΑ;;;!!!

ΦΥΣΙΚΑ και έχω ελληνικό πόδι!!!
Κάτσε να τελειώσω τη δουλειά μου να βγάλω μια φωτό, να δείτε ποιος έχει το γονίδιο του ελληνισμού εδώ!

...αμ αυτό το κελτικό, τι σου λέει; :p
 

nickel

Administrator
Staff member
Και επειδή ξέρω ότι θα μπείτε στον πειρασμό: αυτό εδώ το σύνδρομο δεν λέγεται ελληνικός δάχτυλος.


 

bernardina

Moderator
Nα πάρει! Πάλι τίποτα για την περίπτωσή μου. :(
Εγώ έχω μια παραλλαγή του ρωμαϊκού+ελληνικό: το τρίτο δεν έχει το ίδιο μήκος με τα άλλα δύο, που είναι ισομήκη, αλλά τα τρία επόμενα ακολουθούν αρμονικά φθίνουσα πορεία. :laugh:
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Με αριστερό αιγυπτιακό και δεξιό ελληνικό κερδίζουμε τίποτα, μάστορα;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Εγώ νομίζω ότι για να είναι πλήρες το νήμα, πρέπει να βάλουμε όλοι φωτογραφίες του ποδιού μας. :lol:
 
Εγώ έχω αιγυπτιακό πόδι. Το ήξερα ότι κατάγομαι από την Κλεοπάτρα!

Ναι, αλλά η Κλεοπάτρα ήταν από τον οίκο των Λαγιδών, που παντρεύονταν μόνο με τ' αδέρφια τους, άρα η Κλεοπάτρα θα είχε μακεδονικό πόδι.:twit:

Πάντως το παραπάνω είναι μύθος. Όχι μόνο δεν σχετίζονται με συγκεκριμένο λαό τα συγκεκριμένα σχήματα, αλλά και μόνο το πρώτο είναι φυσιολογικό σχήμα. Τα υπόλοιπα έχουν μεν να κάνουν με την γενετική αλλά όχι με ένα και μοναδικό γονίδιο ούτε είναι πληθυσμιακά συγκεντρωμένα τα δείγματα αυτά.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ναι, αλλά η Κλεοπάτρα ήταν από τον οίκο των Λαγιδών, που παντρεύονταν μόνο με τ' αδέρφια τους, άρα η Κλεοπάτρα θα είχε μακεδονικό πόδι.:twit:
Αν σου πω το πατρικό μου όνομα, θα νομίσεις ότι σου κάνω πλάκα.:lol:
 

Earion

Moderator
Staff member
Πρώτον, καταγγέλλω την κατάταξη αυτή ως εμφανώς και ανάλγητα ρατσιστική, γιατί απαξίωσε να λάβει υπόψη της τα πόδια των χόμπιτ. :twit:

Και κατά δεύτερον, τι θα μου πείτε, αν βεβαιώσω υπεύθυνα ότι το δεξί μου πόδι είναι ελληνικό και το αριστερό αιγυπτιακό;!

(Πρώτη φορά είχα διαβάσει γι' αυτή την παραδοξότητα στο περιοδικό Discover εδώ, και θυμάμαι να επισημαίνεται με προσοχή ότι [This] research has not been subjected to formal peer review). Μήπως θα 'πρεπε να περιμένουμε πρώτα να ψαχτεί λίγο η θεωρία; ).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και κατά δεύτερον, τι θα μου πείτε, αν βεβαιώσω υπεύθυνα ότι το δεξί μου πόδι είναι ελληνικό και το αριστερό αιγυπτιακό;!
Ότι έχουμε μακρινή μοραΐτικη συγγένεια;
Με αριστερό αιγυπτιακό και δεξιό ελληνικό κερδίζουμε τίποτα, μάστορα;
 

SBE

¥
Το όνομα είναι επειδή το βλέπουμε το ελληνικό πόδι σε πολλά ελληνικά αγάλματα, ενώ το αιγυπτιακό στην αιγυπτιακή τέχνη (αν και εκεί μου φαίνεται ότι είναι τόσο στυλιζαρισμενα τα πράματα που όλα τα δάχτυλα είναι ισομήκη).
Εγώ έχω φυσιολογικό πόδι, ήγουν αιγυπτιακό, και ελπίζω όσοι έχουν κέλτικο να μη φοράνε ποτέ πέδιλα και τρομάζουμε οι υπόλοιποι.
 

Earion

Moderator
Staff member
Αμάν, το προσπέρασα το δικό σου, Δόκτορα, γιατί πήγα κατευθείαν στο κλιπάκι που έβαλε ο Δαεμάνος. Προτιμήσεις είν' αυτές. (Και αναμνήσεις).
 

daeman

Administrator
Staff member
... και ελπίζω όσοι έχουν κέλτικο να μη φοράνε ποτέ πέδιλα και τρομάζουμε οι υπόλοιποι.

Ή να θιγόμαστε με το middle toe under the mistletoe το middle finger που είναι ελληνικός δάκτυλος, το κατάπυγον. :whistle:
 
Nα πάρει! Πάλι τίποτα για την περίπτωσή μου. :(
Εγώ έχω μια παραλλαγή του ρωμαϊκού+ελληνικό: το τρίτο δεν έχει το ίδιο μήκος με τα άλλα δύο, που είναι ισομήκη, αλλά τα τρία επόμενα ακολουθούν αρμονικά φθίνουσα πορεία. :laugh:
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο! Εδώ βλέπουμε καθαρά την επίδραση του ρωμαϊκού στοιχείου στην ελληνική γενετική ιδιοσυγκρασία :-)
 
Εγώ έχω μια παραλλαγή του ρωμαϊκού+ελληνικό: το τρίτο δεν έχει το ίδιο μήκος με τα άλλα δύο, που είναι ισομήκη, αλλά τα τρία επόμενα ακολουθούν αρμονικά φθίνουσα πορεία.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο!
Αναρωτιέμαι τι από τα τρία συμβαίνει: Είσαστε και οι δυο εξαδάκτυλοι; Έπαψε το 3+3 να κάνει 6; Ή μήπως χρειάζομαι σέρβις;
 

daeman

Administrator
Staff member
Αναρωτιέμαι τι από τα τρία συμβαίνει: Είσαστε και οι δυο εξαδάκτυλοι; Έπαψε το 3+3 να κάνει 6; Ή μήπως χρειάζομαι σέρβις;

Έλα, βρε Θέμη,
δεν πρέπει να πειράζεις τα παιδιά
κι ας έχουν ενίοτε περίσσια δάχτυλα
μην τους χαλάς την καρδιά
γιατί, ναι, Είν' εντάξει τα παιδιά!


Άλλωστε γι' αυτό έγραψε η Μπέρνη «μια παραλλαγή του ρωμαϊκού+ελληνικό»: 5 τα ρωμαϊκά + 1 το ελληνικό (αυτό που θα δείξουν και στους δυο μας που τους τσιγκλάμε). Ξέρεις τι εστί εξαδάκτυλος; Αλάργο, ματιάζουν άσχημα αυτοί. :woot: :laugh:
 
Last edited:
Top