Γιατί το Word μου μετατρέπει τα αγγλικά σε ελληνικούς χαρακτήρες;

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Καλημέρα σε όλους!

Σήμερα ο υπολογιστής μου κάνει ό,τι θέλει. Συγκεκριμένα, μεταφράζω στο Word ένα καταστατικό προς τα αγγλικά. Εκεί λοιπόν που γράφω ωραία ωραία the financial year shall be twelve months, starting κτλ, ξαφνικά βλέπω μπροστά μου αυτό το έκτρωμα:

Τηε φινανψιαλ υεαρ σηαλλ βε τςελωε μοντησ, σταρτινγ ...

Τι στο καλό, σεληνιάστηκε λόγω πανσελήνου, όπως είπε μια φίλη σήμερα το πρωί; :confused: Το ακόμα πιο θεϊκό επίσης είναι ότι δεν παίρνει Undo, πρέπει να το ξαναγράψω. Και το έχω ήδη πάθει δυο τρεις φορές. Σας έχει συμβεί ποτέ; Μήπως ξέρετε γιατί;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ντοκ, εφτά και δέκα.
Για ψάξε την ιδέα του Ζάζουλα. Έχω ίδιες ρυθμίσεις (7&10) και δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ τέτοιο πρόβλημα.
 

nickel

Administrator
Staff member
Καλωσήρθες στον μαγικό κόσμο του θεότρελου διορθωτή του Word 2007 (και νεότερων εκδόσεων;).

Έχει οπωσδήποτε σχέση με την προσπάθεια να καταλάβει σε ποια γλώσσα δουλεύεις, αλλά η λύση να απενεργοποιήσουμε το Detect Language Automatically είναι μη λύση. Γενικότερα ο διορθωτής του Word δουλεύει πιο χαζά από τον απλούστατο διορθωτή που έχει το Firefox. Χτες, για να ολοκληρώσω μια δουλειά όπου συχνά περνούσα από τη μια γλώσσα στην άλλη, χρειάστηκε να συνεχίσω σε LibreOffice. Επιστρέφω μετά στο Word γιατί το LibreOffice δεν έχει έξυπνα Find & Replace.

Έχω πει τα καλύτερα ως τώρα για τους προγραμματιστές (αλλά όλα από μέσα μου...).
 

Zazula

Administrator
Staff member
Έχει οπωσδήποτε σχέση με την προσπάθεια να καταλάβει σε ποια γλώσσα δουλεύεις, αλλά η λύση να απενεργοποιήσουμε το Detect Language Automatically είναι μη λύση.
To Detect Language Automatically όταν απενεργοποιείται δεν σημαίνει αυτομάτως κι ότι χάνεται η δυνατότητα διόρθωσης στην κατά περίπτωση χρησιμοποιούμενη γλώσσα (χωρίς απαίτηση για πρόσθετες κινήσεις). Έχω 7 & 10 (αμφότερα US), το DLA απενεργοποιημένο, γράφω στο ίδιο κείμενο ελληνικά, αγγλικά (αμερικανικά) και ρωσικά, και το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τον κατά περίπτωση ορθογράφο από μόνο του. Το μόνο που απαιτεί δική μου παρέμβαση είναι όταν φέρνω κοπιπαστωμένο κείμενο από Notepad να μαρκάρω ποια μέρη του είναι σε γλώσσα άλλη από τη γλώσσα του περικειμένου όπου το επικόλλησα.
 
Καλωσήρθες στον μαγικό κόσμο του θεότρελου διορθωτή του Word 2007 (και νεότερων εκδόσεων;).

Έχει οπωσδήποτε σχέση με την προσπάθεια να καταλάβει σε ποια γλώσσα δουλεύεις, αλλά η λύση να απενεργοποιήσουμε το Detect Language Automatically είναι μη λύση. Γενικότερα ο διορθωτής του Word δουλεύει πιο χαζά από τον απλούστατο διορθωτή που έχει το Firefox. Χτες, για να ολοκληρώσω μια δουλειά όπου συχνά περνούσα από τη μια γλώσσα στην άλλη, χρειάστηκε να συνεχίσω σε LibreOffice. Επιστρέφω μετά στο Word γιατί το LibreOffice δεν έχει έξυπνα Find & Replace.

Έχω πει τα καλύτερα ως τώρα για τους προγραμματιστές (αλλά όλα από μέσα μου...).

Δεν φταίνε οι προγραμματιστές, φταίει ο project designer -ή ο lead programmer, στην καλύτερη. Σε τέτοια προγράμματα οι προγραμματιστές απλώς γράφουνε τις ρουτίνες που τους ζητάνε.

Παλάβρα, νομίζω ότι απλά έπεσες στο bug που κλειδώνει την γλώσσα πληκτρολόγησης. Αν μουλαρώσει δεν δέχεται alt+shift, σε γυρνάει σε όποια γλώσσα βλέπει σαν default. Αυτό θα φαίνεται κάτω στην μπάρα του Word, καθώς πληκτρολογείς, που θα γυρνάει από μόνο του σε El (greek). Αν συμβαίνει αυτό, δεν ευθύνεται το auto-detection.
 

Palavra

Mod Almighty
Staff member
Δεν νομίζω να φταίει αυτό, γιατί έχω default British English, τη γλώσσα που δούλευα δηλαδή.
 
Δεν έχει σημασία τι είναι default αλλά τι νομίζει σαν default. Αν σ'το ξανακάνει, δες προσεκτικά τι γλώσσα γράφει κάτω στην μπάρα (του Word).
 
Top