metafrasi banner

Απόσπασμα από βιβλίο

seaofdreams

New member
Καλησπέρα σας!
Έχω απόσπασμα βιβλίου στα αγγλικά πώς μπορώ να το βρώ στην ελληνική γλώσσα;
Το βιβλίο έχει μεταφραστεί έχω βρεί τίτλο κλπ.
αλλά πώς μπορώ να βρώ αν υπάρχει κάπου μεταφρασμένο το εν λόγω απόσπασμα;
Να αγοράσω το βιβλίο;
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Ποιο βιβλίο;
Πόσο μεγάλο απόσπασμα χρειάζεσαι;
Αν είναι κάτι μικρό, μια παράγραφος π.χ., βάλε το αγγλικό και ίσως κάποιος έχει το βιβλίο και μπορεί να σε βοηθήσει.
 
Αυτό που είπε ο δόκτωρ: βάλε το πρωτότυπο εδώ ή και σε άλλα φόρουμ, μήπως κάποιος τύχει να το έχει.

Διαφορετικά, εγώ σε αυτές τις περιπτώσεις πηγαίνω σε δημόσιες βιβλιοθήκες. Στην Εθνική Βιβλιοθήκη υπάρχουν σχεδόν τα πάντα, το βρίσκεις στον κατάλογο online, μετά πας και κάνεις εγγραφή επιτόπου με την ταυτότητά σου και μπορείς να δεις επιτόπου ό,τι βιβλίο θέλεις (εκτός από παλιά σπάνια κτο.) Στις περισσότερες Δημοτικές βιβλιοθήκες, καθώς και στις βιβλιοθήκες ξένων ιδρυμάτων (Ινστιτούτο Θερβάντες, Γαλλικό Ινστιτούτο κλπ.) μπορείς να πας και να δεις επιτόπου ό,τι θέλεις χωρίς να γραφτείς (και άρα χωρίς να πληρώσεις συνδρομή). Για βιβλιοθήκες αγγλόφωνων ιδρυμάτων δεν ξέρω, αλλά μπορείς να ρωτήσεις στην Ελληνοαμερικανική Ένωση και στο Βρετανικό Συμβούλιο. Βέβαια συνήθως έχουν κυρίως βιβλία στην ξένη γλώσσα, αλλά κατά κανόνα έχουν και πολλές μεταφράσεις (εγώ με τα ισπανικά καλύπτομαι πάντα στο Θερβάντες).
 
Top