Αγγλο-Ελληνικό Λεξικό εκδόσεων Γιάννη Ρίζου

Παρότι εκδόθηκε το 2004, μου ήταν άγνωστο και έπεσε τυχαία στα χέρια μου πριν από μερικούς μήνες. Στην αρχή το σνόμπαρα, αλλά γρήγορα διαπίστωσα ότι είναι υψηλής ποιότητας, ίσως λόγω του γεγονότος ότι έχει συνταχθεί από ειδικούς επιστήμονες. Νομίζω ότι ξεπερνάει ακόμη και το κλασικό Χρυσό Λεξικό του Τσαμπουνάρα: δεν είμαι ειδικός, αλλά σε αρκετά λήμματα που εξέτασα ήταν πληρέστερο. Ίσως στο μέλλον να τολμήσω να κάνω μια κριτική.
 

nickel

Administrator
Staff member
Συχνά πυκνά, όταν εξετάζω πώς καλύπτεται κάποιος όρος από τα νεότερα λεξικά, φροντίζω πάντα να κοιτάζω τι λέει το Αγγλοελληνικό ή το Ελληνοαγγλικό λεξικό των εκδόσεων Ρίζου επειδή ξέρω ότι έκαναν καλή και συλλογική δουλειά. Με το Αγγλοελληνικό, το κυριότερο πρόβλημα που έχω, το μοναδικό γενικό πρόβλημα (τα άλλα είναι μεμονωμένα και αφορούν κάποιες άστοχες αποδόσεις, πρόβλημα που έχουν και θα έχουν όλα τα λεξικά, άλλα λίγο και άλλα πολύ — αυτό όχι πολύ) είναι που, παρότι κυκλοφόρησε (ή κυκλοφορήθηκε) το 2004, το πιο φρέσκο λεξικό που θα βρει κανείς στη βιβλιογραφία καταντά να είναι το... Penguin-Hellenews, αφού αναφέρεται η έκδοση του 1989 (παρότι το λημματολόγιό του είναι του 1972, θα έλεγα). Δεν υπάρχει το Magenta και στα μονόγλωσσα αγγλικά το πιο φρέσκο είναι το Longman Contemporary του 1978. Μετά απ' αυτά, δεν είναι καθόλου περίεργο που λείπουν του κόσμου οι νεότερες λέξεις και εκφράσεις.
 
Top