ΑΜΚΑ

Dido

¥
Ο ΑΜΚΑ εμφανίζεται επίσης στις αποδείξεις πληρωμής του ΟΑΕΕ.
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Και να συμπληρώσω κάτι: μάλλον κάποιος πρέπει να πληροφορήσει την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων ότι είναι πανεύκολο να μπεις και να μάθεις τον ΑΜΚΑ κάποιου άλλου προσώπου, αρκεί να ξέρεις όνομα, επώνυμο, ονόματα γονιών και ημερομηνία γέννησης. Σε μερικές περιπτώσεις ζητάει και ΑΦΜ για να σου βγάλει τον ΑΜΚΑ, αλλά όχι πάντα.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Φα φα φα, σιγά τον πολυέλαιο! Μπαίνεις πρώτα εδώ: http://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/Diagonismi/graptoi/ASEP/id-357.csp, κατεβάζεις τα ζιπάκια με τους Οριστικούς Πίνακες Υποψηφίων, οπότε ξέρεις ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, μητρώνυμο και ημερομηνία γέννησης (και σκορ στο τεστ δεξιοτήτων του ΑΣΕΠ). Μετά παίρνεις και το ΑΜΚΑ από τη σελίδα που είπες και τον Εκλογικό Αριθμό από εδώ: http://www.ypes.gr/services/eea/eeagr/eea.htm. Τέλος υπάρχει τρόπος να βρεις και το ΑΦΜ κάποιου επισήμως (από το σάιτ του Υπ.Οικ.). Πιστεύω δεν χρειάζεται να πω άλλα. :D
 

SBE

¥
Φα φα φα, σιγά τον πολυέλαιο! Μπαίνεις πρώτα εδώ: http://www.asep.gr/asep/site/home/Tabs/Diagonismi/graptoi/ASEP/id-357.csp, κατεβάζεις τα ζιπάκια με τους Οριστικούς Πίνακες Υποψηφίων, οπότε ξέρεις ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, μητρώνυμο και ημερομηνία γέννησης (και σκορ στο τεστ δεξιοτήτων του ΑΣΕΠ). Μετά παίρνεις και το ΑΜΚΑ από τη σελίδα που είπες και τον Εκλογικό Αριθμό από εδώ: http://www.ypes.gr/services/eea/eeagr/eea.htm. Τέλος υπάρχει τρόπος να βρεις και το ΑΦΜ κάποιου επισήμως (από το σάιτ του Υπ.Οικ.). Πιστεύω δεν χρειάζεται να πω άλλα. :D

Πάω τώρα αμέσως να κάνω μερικές κομπίνες και πλαστογραφίες.
Κατά τ'άλλα φταίει το ιντερνετ.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εμ, μου θέλατε ηλεδιακυβέρνηση — δεν σας έφτανε να 'χετε ηλιθιακυβέρνηση! :p
 
Πάω τώρα αμέσως να κάνω μερικές κομπίνες και πλαστογραφίες.
Κατά τ'άλλα φταίει το ιντερνετ.
Μην μπεις ακόμη στον κόπο πλαστογραφίας. Μου ήρθε ταχυδρομικά η κάρτα κοινωνικής ασφάλισης μιας αλλοδαπής κυρίας - κανει μπαμ το ονοματεπώνυμο- γιατί δεν πρόσεξαν τον ταχυδρομικό κωδικό στη διεύθυνση αποστολής.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Πάντως αυτή την ώρα η ιστοσελίδα αναζήτησης του AMKA (στο λινκ που έδωσε η Αλεξάνδρα) έχει κατέβει και του κάνουν λέει εργασίες συντήρησης. It will be back... soon, λέει.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Και μια άλλη οπτική στην προβληματική του ΑΜΚΑ, «ένα εξαιρετικό και εμπεριστατωμένο κείμενο του Καθηγουμένου της Ιεράς Μονής Οσίου Γρηγορίου Αγίου Όρους που αναφέρεται στις νέες κάρτες ασφαλίσεως με τον ΑΜΚΑ»...

No comments...
 

Zazula

Administrator
Staff member
Μάλιστα — μετά την εργαλειοποίηση, να τη και η αριθμοποίηση!

Και μια και το άρθρο αναφέρεται γι' άλλη μια φορά στην ιστορία με το κρυμμένο 666 στους γραμμοκώδικες (barcodes), μου δίνεται η ευκαιρία να ξεκαθαρίσω το πόσο τεράστια άγνοια και παρανόηση του τρόπου με τον οποίο κωδικοποιούνται οι γραμμοκώδικες κρύβεται σ' αυτόν τον ισχυρισμό. Χρησιμοποιώντας την επίσημη εφαρμογή (γεννήτρια γραμμοκωδικών) του οργανισμού GS1, έφτιαξα έναν ΕΑΝ-13 (το είδος των γραμμοκωδικών που χρησιμοποιείται σε όλα τα προϊόντα λιανικής στην Ελλάδα) που να περιέχει μόνο εξάρια:

Βλέπετε εσείς πουθενά να απεικονίζονται όλα τα εξάρια του κωδικού με ενιαίο τρόπο, αυτόν των τριών guard bars; (Η τεχνική επεξήγηση εδώ: http://www.av1611.org/666/barcode.html.)
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Αντιγράφω από το σάιτ του ΑΜΚΑ:

Ο ΑΜΚΑ (Αριθμός Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης) είναι ουσιαστικά η ταυτότητα εργασίας και ασφάλισης κάθε εργαζόμενου, συνταξιούχου και προστατευόμενου μέλους της οικογένειάς τους στη χώρα μας.

  • Πόσα ΑΜΚΑ έχει ένας εργαζόμενος; Ένα.
  • Πόσα ΑΜΚΑ έχει ένας συνταξιούχος; Ένα.
  • Πόσα ΑΜΚΑ έχει ένας εργαζόμενος που τυχαίνει να είναι και συνταξιούχος; Duh! Δύο, προφανώς.
Επειδή ζούμε στη χώρα που έχει 10 εκατομμύρια κατοίκους και 15 εκατομμύρια ασφαλισμένους, τώρα ξέρετε το γιατί: Μου έστειλαν δύο διαφορετικά ΑΜΚΑ, ένα μέσω του Δημοσίου, από το οποίο έχω συνταξιοδοτηθεί, κι ένα μέσω ΟΑΕΕ, στον οποίο είμαι ασφαλισμένη παράλληλα με το Δημόσιο. Και νόμιζε η Φάνη (τρομάρα της) ότι με τον ΑΜΚΑ θα μετρήσει τους ασφαλισμένους; Αν το έχουν κάνει αυτό για όλους που είναι ασφαλισμένοι σε δύο φορείς, σώθηκαν! Αριθμός ταυτότητας ίδιος, ΑΦΜ ίδιο, αλλά γι' αυτούς είμαι δύο άτομα. Ωραία το οργάνωσε και το πραγματοποίησε η ΗΔΙΚΑ Α.Ε. που ασχολήθηκε μ' αυτό -- ή μήπως ο σκοπός ίδρυσής της ήταν να ξοδέψουμε μερικά εκατομμυριάκια και να βολέψουμε μερικά δικά μας παιδιά;

Edit: Κανονικά πρέπει να γράφω Ο ΑΜΚΑ, αλλά μ' αρέσει καλύτερα ΤΟ ΑΜΚΑ.
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Μήπως έκαναν κάποιο λάθος και σου έστειλαν το δικό μου --επειδή όλο μου λένε «έχετε απογραφεί, όλα εντάξει» αλλά ΑΜΚΑ δεν μου βρίσκουν πουθενά...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Λογικό είναι. Αφού στο μέτρημα πρέπει να τους βγουν σωστοί οι ασφαλισμένοι, δηλαδή δεν μπορούν να τους βγάλουν περισσότερους από τον πληθυσμό της χώρας, εφόσον σε μερικούς έδωσαν από δύο, θα μείνουν και μερικοί χωρίς. Εντάξει, θα σου δώσω τον έναν που μου περισσεύει. Πειράζει που θα σε λένε Αλεξάνδρα, όμως;
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Όσο το ερευνώ το θέμα, τόσο χειρότερο γίνεται.
Στο σάιτ του ΑΜΚΑ, διαπιστώνουμε στα FAQ ότι ΞΕΡΟΥΝ πως έστειλαν δύο αριθμούς σε όποιους είναι ασφαλισμένοι σε δυο ταμεία. Ζητάνε να πας ο ίδιος στο ΚΕΠ ή στα γραφεία ΑΜΚΑ των ασφαλιστικών ταμείων για να δηλώσεις τη διπλοεγγραφή. Αφού, όμως, όλα τα ταμεία έχουν το ΑΦΜ όλων μας, γιατί δεν έγινε αυτή η σύγκριση για να διαπιστώσουν τουλάχιστον την πλειονότητα των διπλοεγγραφών και να τις διορθώσουν; Επειδή αυτή η εταιρεία του Δημοσίου δεν ιδρύθηκε για να δουλέψει σοβαρά, ιδρύθηκε για τους γνωστούς λόγους.
 
Last edited:

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Εντάξει, θα σου δώσω τον έναν που μου περισσεύει. Πειράζει που θα σε λένε Αλεξάνδρα, όμως;

Αν μου δώσεις τον αριθμό που θα εισπράττει τη σύνταξη, όχι... :D

Έχει κι άλλα ωραία στις FAQ:
Έχει οριστεί διαδικασία διαγραφής λόγω θανάτου;
Για το θέμα αυτό, θα πρέπει να απευθυνθείτε στο Τμήμα Μητρώου του ασφαλιστικού σας φορέα.
...ή ίσως στο ΚΕΠ Παραδείσου :)

Εντάξει μωρέ, το κατάλαβα, τους συγγενείς εννοεί --κι όσοι δεν έχουν συγγενείς, ε, θα μείνουν τα νούμερα όπως στους εκλογικούς καταλόγους. Καμιά πρόβλεψη για επικοινωνία με τα ληξιαρχεία ίσως; Μπα, δύσκολα πράγματα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Καμιά πρόβλεψη για επικοινωνία με τα ληξιαρχεία ίσως; Μπα, δύσκολα πράγματα...
Υπάρχει και πιο εύκολος τρόπος. Να επικοινωνούν συνέχεια με τα ασφαλιστικά ταμεία. Δεν διαγράφουν τους ασφαλισμένους τα ταμεία μόλις πεθάνουν; Εδώ έχει τύχει να διαγράψουν λόγω θανάτου και ζωντανούς. Αλλά είπαμε, η εταιρεία δεν έχει σκοπό να δουλέψει. Πήρε τους καταλόγους των ασφαλισμένων από όλα τα ταμεία και τους έδωσε αριθμούς. Αυτό ήταν όλο, ούτε επικοινωνίες ούτε αντιπαραβολές για διαγραφές διπλοεγγραφών και πεθαμένων.
 

Zazula

Administrator
Staff member
Εγώ ευτυχώς, με διαδοχική (όχι παράλληλη) ασφάλιση σε τρία ταμεία, πήρα και από τα τρία κάρτα με τον ΑΜΚΑ μου να είναι ο ίδιος (αλλά έχω τρεις κάρτες :)).
 

drsiebenmal

HandyMod
Staff member
Επιτέλους κατάλαβα γιατί δεν μου είχε έρθει κάρτα ΑΜΚΑ ενώ «είχα απογραφεί» στο οικείο γραφείο ΟΑΕΕ... Έπρεπε να πάω μόνος μου να κάνω (ξανά) αίτηση στο τοπικό γραφείο ΚΕΠ. Ευτυχώς που μου το υπέδειξε σε στιλ λοχία-εκπαιδευτή ο ΟΑΕΕ με τον τελευταίο του λογαριασμό: «ΠΡΟΣΟΧΗ: Από το 6ο δίμηνο δεν θα αποστέλλεται ταχυπληρωμή χωρίς ΑΜΚΑ και θα υπάρξουν επιβαρύνσεις.» Έψαξα λοιπόν και έμαθα...

Ευγενέστατα και ταχύτατα με εξυπηρέτησαν στο ΚΕΠ και μου έδωσαν τη σχετική βεβαίωση --χωρίς φυσικά να ρωτήσουν τον ΑΦΜ μου (έμεινε κενό το σχετικό κουτάκι) για να μπορούν να κάνουν τις όποιες διασταυρώσεις. Προφανώς, δεν τους το είχε πει κανείς να τον ρωτάνε. Αλλά είπαμε, η ηλεκτρονική διακυβέρνηση δεν είναι εύκολο πράγμα...
 

Alexandra

Super Moderator
Staff member
Ευγενέστατα και ταχύτατα με εξυπηρέτησαν στο ΚΕΠ και μου έδωσαν τη σχετική βεβαίωση --χωρίς φυσικά να ρωτήσουν τον ΑΦΜ μου (έμεινε κενό το σχετικό κουτάκι) για να μπορούν να κάνουν τις όποιες διασταυρώσεις. Προφανώς, δεν τους το είχε πει κανείς να τον ρωτάνε. Αλλά είπαμε, η ηλεκτρονική διακυβέρνηση δεν είναι εύκολο πράγμα...
Αυτοί δεν ρωτάνε το ΑΦΜ και το αφήνουν κενό, επειδή δεν τους είπαν να ρωτάνε. Και πού νας πας στη Wind, όπου πήγα κάποια μέρα πριν από καιρό να τους κάνω αίτηση (που δεν την δέχονται τηλεφωνικά ούτε ηλεκτρονικά) για να βλέπω τον αναλυτικό λογαριασμό μου online. Η υπάλληλος συμπλήρωσε μόνη της την αίτησή μου, μάλλον επειδή πιστεύει ότι οι πελάτες της εταιρείας είναι αναλφάβητοι, και άφησε κενό το κουτάκι που έλεγε "Διεύθυνση email". Τη ρώτησα: "Δεν θα χρειαστείτε το email μου;" Και η απάντηση του ενός εκατομμυρίου ευρώ: "Α, συγγνώμη, έχετε email;" Σώπα, καλέ! Ούτε κομπιούτερ δεν έχω!
 
Πάντως αν σας έρθει αυτό το αυτοκολλητάκι του ΟΑΕΕ που λέει να το κολλήσετε στο βιβλιάριο, μην το κολλήσετε. Σήμερα έκανα τον Κινέζο και πήγα από εκεί και έκανα με το πιο ηλίθιο ύφος του κόσμου την ηλίθια ερώτηση "Πού βάζουμε αυτό το αυτοκόλλητο;" Η απάντηση ήταν, "Μην κάνετε τίποτα τώρα, και ελάτε τον Ιανουάριο που θα βάλετε και γιατρούς να σας πούμε πώς θα γίνει".
Το "μην κάνετε τίποτα τώρα" δεν ήταν σε ύφος χαλαρό. Ήταν σε ύφος και τόνο "ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΜΙΑ $%#*Α&% και βάλετε το αυτοκόλλητο τώρα".
 
Top