ωρομίσθιος

Καλησπέρα,

έχει κανείς ιδέα πως αποδίδεται το ωρομίσθιος; Θα μπορούσε time worker γιατί το έχω βρει έτσι, αλλά λίγο με προβληματίζει ως προς το εαν θα μπορούσε να θεωρηθεί εύστοχο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Zazula

Administrator
Staff member
To hourly-paid γιατί μου κάνει περισσότερο ότι κάποιος έρχεται κάθε ώρα και σε πληρώνει; :D
 
Το συγκεκριμένο αφορά καθηγητή. Θα μπορούσαμε να πουμε hourly-paid teacher;
 
Στις Η.Π.Α. μιλάνε για hourly rate και για hourly rate / paid by the hour ώστε να γίνεται αντίθεση με το salaried.
 

daeman

Administrator
Staff member
To hourly-paid γιατί μου κάνει περισσότερο ότι κάποιος έρχεται κάθε ώρα και σε πληρώνει; :D

Αν το πεις αυτό στους ωρομίσθιους εν Ελλάδι, και μάλιστα στους καθηγητές που αφορά το παρόν ερώτημα, τα πιθανά ενδεχόμενα είναι τα εξής:

διαζευκτικά ή διαδοχικά, αφού πληρώνονται κάθε χ τέρμενα ή του (αγνώστου) αγίου...
 
Το συγκεκριμένο αφορά καθηγητή. Θα μπορούσαμε να πουμε hourly-paid teacher;

Ναι. Υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι, ιδίως στο "adult education" - εκεί που πάω μια φορά την εβδομάδα για γερμανικά, και η γυναίκα μου για keep fit και art class. Έχει και hourly-paid lecturers στα πανεπιστήμια, όπως ήμουν εγώ πέρυσι όταν αρρώστησε ένας φίλος μου καθηγητής και έκανα για λίγες εβδομάδες το μάθημά του (που ήταν και ειδικότητά μου, I hasten to add)
 
Last edited:
Top