παραθυράκι θύρας

ichnilatis

New member
Καλησπέρα.
Μία ερώτηση:
Υπάρχουν πόρτες που μπορεί να έχουν ένα μικρό παραθυράκι, ένα άνοιγμα, είτε με τζάμι είτε χωρίς. Υπάρχει κάποια αρχαία ή νέα ελληνική λέξη γι' αυτό το άνοιγμα, αυτό το μικρό παραθυράκι της πόρτας;

Σας ευχαριστώ και καλή υγεία σε όλους!
 

nickel

Administrator
Staff member
Νομίζω ότι η θυρίδα είναι μια καλή λέξη γι' αυτό.
 

ichnilatis

New member
Νομίζω ότι η θυρίδα είναι μια καλή λέξη γι' αυτό.
Κι εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα, αλλά στα λεξικά βρήκα πως έχει την έννοια μόνο για άνοιγμα στον τοίχο, σε διαχώρισμα ή σε ταμείο... Αλλά ίσως να μπορούσαμε να την χρησιμοποιήσουμε και γι' αυτήν την περίπτωση.
 
Γιατί όχι απλώς "παράθυρο πόρτας" (ή θύρας) ή "πορτοπαράθυρο", που εκτός από τις πόρτες και τα παράθυρα μαζί σημαίνει και το παράθυρο πάνω στην πόρτα;

(από ΜΗΛΝΕΓ)
Το παράθυρο το οποίο βρίσκεται πάνω σε πόρτα

Χρήσεις

Άσε το πορτοπαράθυρο της κουζίνας ανοιχτό
 

nickel

Administrator
Staff member
Δεν ξέρω την ειδικότερη ανάγκη, αλλά μου κάθεται καλύτερα το «παραθυράκι της πόρτας». Το πορτοπαράθυρο μπορεί να παρεξηγηθεί ως προς το μέγεθος αλλά και ως προς τη σημασία. Π.χ. στο Wiktionary:

2. μπαλκονόπορτα ή παραθυρόφυλλο, -α ειδικά σε δωμάτιο ή σπίτι που δεν έχει παράθυρα κι έχει διττό ρόλο.

Έτσι, διάβαζα τα παραδείγματα και δεν ήμουν βέβαιος τι εννοούσαν σε κάθε περίπτωση.
 

ichnilatis

New member
Η ερώτηση προέρχεται από κάποιον ο οποίος θεωρεί ότι η ελληνική γλώσσα έχει μία λέξη για κάθε πράγμα και έννοια...
Κι εγώ τις ίδιες απαντήσεις-προτάσεις του έδωσα, αλλά είπα να ρωτήσω και στο forum μήπως και υπάρχει όντως κάποια λέξη...
 

SBE

¥
Η ερώτηση προέρχεται από κάποιον ο οποίος θεωρεί ότι η ελληνική γλώσσα έχει μία λέξη για κάθε πράγμα και έννοια...
Κι εγώ τις ίδιες απαντήσεις-προτάσεις του έδωσα, αλλά είπα να ρωτήσω και στο forum μήπως και υπάρχει όντως κάποια λέξη...
Η ελληνική γλώσσα έχει λέξεις* για κάθε πράγμα που υπάρχει και βρίσκεται σε κοινή θέα στην Ελλάδα.
* Ενίοτε ΜΙΑ λέξη, κάποτε μια σύνθετη λέξη και κάποτε εκφραση με το ίδιο νόημα.
 
Μου λένε ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί η λέξη «τζαμ(ι)λίκι» για τέτοια παραθυράκια με τζάμι. Κανονικά η λέξη σημαίνει το πλαίσιο μέσα στο οποίο τοποθετείται το τζάμι, αλλά κατ' επέκταση μπορεί να δηλώσει και το ίδιο το άνοιγμα.
 
Top