Το νήμα του κινηματογράφου

daeman

Administrator
Staff member
David Warner, who started his career on the British stage, including playing Hamlet with the Royal Shakespeare Company when he was just 24, then gravitated toward film and television, accumulating more than 200 credits, including “The Omen,” “Time After Time,” “TRON,” “Titanic” and “Wallander,” died on Sunday in Northwest London. He was 80.

https://www.nytimes.com/2022/07/25/arts/david-warner-dead.html

David Warner - Time after Time.gif


Filmography: https://www.imdb.com/name/nm0001831/
 

m_a_a_

Active member
Μιας και είδα σε άλλο νήμα να μισοανοίγει κουβέντα για Poor Things (που δεν έχω δει οπότε και δεν σχολιάζω... αν και γενικότερα ο Λάνθιμος από μένα είναι thanks, but no, thanks, γιατί μου ψιλοθυμίζει μια ατάκα που υποτίθεται είπε ο Μπουκόφσκι για τον Καμί, ότι μιλάει, λέει, για την πείνα και ναι, οκέι, τα λέει καλά, αλλά τα λέει λες και μόλις σηκώθηκε από ένα πλουσιοπάροχο γεύμα με μπιφτέκια...), είπα να σας προτείνω την καλύτερη ταινία που έχω δει εδώ και αρκετούτσικο καιρό, στενάχωρη ομολογουμένως, με εξαιρετικές εντούτοις ερμηνείες και υπέροχη μουσική:

 
Last edited:

LinguaClash

Member
Μιας και είδα σε άλλο νήμα να μισοανοίγει κουβέντα για Poor Things (που δεν έχω δει οπότε και δεν σχολιάζω... αν και γενικότερα ο Λάνθιμος από μένα είναι thanks, but no, thanks, γιατί μου ψιλοθυμίζει μια ατάκα που υποτίθεται είπε ο Μπουκόφσκι για τον Καμί, ότι μιλάει, λέει, για την πείνα και ναι, οκέι, τα λέει καλά, αλλά τα λέει λες και μόλις σηκώθηκε από ένα πλουσιοπάροχο γεύμα με μπιφτέκια...), είπα να σας προτείνω την καλύτερη ταινία που έχω δει εδώ και αρκετούτσικο καιρό, στενάχωρη ομολογουμένως, με εξαιρετικές εντούτοις ερμηνείες και υπέροχη μουσική:
Ωραίο soundtrack indeed, Yann Tiersen είναι;
 

LinguaClash

Member
ααα μπαρδόν! θα την κοιτάξω την ταινία.
εγώ θα πρότεινα αυτή την ταινία, ακόμα τη συζητώ, ακόμα με προβληματίζει, πολυεπίπεδη, αλληγορική, και μια σπουδή πάνω στην εξωστρεφή και την εσωστρεφή φύση:
 

nickel

Administrator
Staff member
Άσκηση για τους αναγνώστες: πόσες ταινίες μπορείτε να αναγνωρίσετε;

101 Best Movie Loglines Screenwriters Can Learn From - ScreenCraft
Πολύ ωραίο. Θα το προσπαθήσω. Στο μεταξύ, θέλω να διασώσω (αν δεν το έχουμε ήδη κάνει πιο πάνω) και την εικόνα με τους χαρακτήρες που έχει υποδυθεί η Μέριλ Στριπ, που μπορεί να γίνει κι αυτό κουίζ μια και έκρυψα τη λεζάντα (την περιγραφή των χαρακτήρων & των ταινιών) σε σπόιλερ.

Meryl Streep characters.jpg


Από κάτω προς τα πάνω:

Donna Sheridan (Mamma Mia! The Movie, 2008)

The Witch (Into The Woods, 2014)
Margaret Thatcher (The Iron Lady, 2011)
Kay Graham (The Post, 2017)
Karen Blixen (Out Of Africa, 1985)
Joanna Kramer (Kramer versus Kramer, 1979)

Sister Aloysius Beauvier (Doubt, 2008)
Florence Foster Jenkins (Florence Foster Jenkins, 2016)
Sophie Zawistowski (Sophie's Choice, 1982)
Miranda Priestly (The Devil Wears Prada, 2006)
Madeline Ashton (Death Becomes Her, 1992)
Sarah Woodruff/Anna (The French Lieutenant's Woman, 1981)

Karen Silkwood (Silkwood, 1983)
Julia (The Deer Hunter, 1978)
Julia Child (Julie & Julia, 2009)
Linda Chamberlain (A Cry In The Dark, 1988)
Clarissa Vaughan (The Hours, 2002)

Eve Shearer (Extrapolations, 2023)
Jill Davis (Manhattan, 1979)
Ethel Rosenberg (Angels In America, 2003)
Mary Fisher (She-Devil, 1989)
 
Πόσους χαρακτήρες (ή ταινίες) αναγνωρίζετε;
Χμμμ… Δεν την έχω δει σε πολλές ταινίες, τελικά. Αναγνώρισα μόλις οκτώ ρόλους, από έξι ταινίες που έχω δει και δύο που δεν έχω δει. Αναγνώρισα τα Η εξαφάνιση της Κάρεν Σίλκγουντ, Αμφιβολία, Florence: Φάλτσο σοπράνο, Ο διάβολος φοράει Πράντα, Ο θάνατος σου πάει πολύ (αν και δεν ήξερα κανέναν από τους διάσημους πρωταγωνιστές όταν το είδα) και The Post: Απαγορευμένα μυστικά, καθώς και δύο που δεν έχω δει, τα Τζούλι και Τζούλια και Σιδηρά Κυρία. Έχω δει και τις Ώρες αλλά δεν συγκράτησα λεπτομέρειες.
 
Top