Το νήμα του κινηματογράφου

"A sun" - την είδα πρόσφατα στο Netflix. Μου άρεσε πολύ, και η ταινία και η μουσική της. Ταϊβανέζικη.
 

daeman

Administrator
Staff member
stuck at home war movies.jpg


+
The Fear Hunter
From Here to Immunity
Full Metal Mask
The Hurt Locked
Treating Private Ryan
...
 
Last edited:

nickel

Administrator
Staff member
Ευχαριστούμε. Ο οβολός μου:

A Virus for All Seasons
Bad Times at the El Venizelos
Close Encounters of the Forgotten Kind
Dr. Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Quarantine
The Crown Affair
Scarecrown
 
Αξιόλογη μικρού μήκους για όσους προτιμάμε τα σκηνικά από την πραγματικότητα. Ισπανικά με αγγλικούς υπότιτλους.

 

daeman

Administrator
Staff member
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
105968744_2869359369852594_6480834074320677304_n.jpg


Η πραγματικότητα αντιγράφει την τέχνη.

Hitchcock - Birds.gif
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
Έτσι είναι ο μεταφρασμένος τίτλος, προφανώς επειδή είναι παρωδία, οπότε πετυχαίνει τον στόχο του.
Δεν το είχα πάρει χαμπάρι όταν βγήκε, άλλωστε δεν έχω δει ούτε τα Hunger Games (Αγώνες Πείνας) που παρωδεί, αλλά το είδα σήμερα και γέλασα:

Opera Στιγμιότυπο_2021-10-12_155851_www.imdb.com.png
 

nickel

Administrator
Staff member
Μου αρέσουν οι καλές παρωδίες, αλλά εδώ διχάζομαι: εσύ λες ότι γέλασες κι εγώ βλέπω βαθμολογία 3,2/10 στο imdb.
Να 'ναι οι φαν των Hunger Games μόνο, που ούτε τη βάση δεν έδωσαν στο spoof;
 

daeman

Administrator
Staff member
Μου αρέσουν οι καλές παρωδίες, αλλά εδώ διχάζομαι: εσύ λες ότι γέλασες κι εγώ βλέπω βαθμολογία 3,2/10 στο imdb.
Να 'ναι οι φαν των Hunger Games μόνο, που ούτε τη βάση δεν έδωσαν στο spoof;

Λάθος διατύπωση: δεν εννοούσα ότι γέλασα με την ταινία, αλλά με τον τίτλο: Αγώνες Πείνας > Αγώνες Λόρδας.
Έχει κάτι αστείο για μένα η λέξη «λόρδα», ίσως επειδή την έχω συνδέσει με τον Καραγκιόζη και άλλες παλιές ευτράπελες χρήσεις της.
Κι αφού δεν έχω δει τα Hunger Games, θα ήταν παράξενο να γελάσω με την παρωδία τους, την οποία δεν είδα, μόνο τον τίτλο. Άσε που δεν γελάω πια εύκολα με κάτι τέτοια. Βέβαια, γελάμε με τη λόρδα των άλλων, αλλά όταν μας κόψει κι εμάς, κόβεται και το γέλιο.
 
Last edited:

daeman

Administrator
Staff member
Θα το χρειαστώ, μιας και βρήκα μόνο τις μισές ταινίες.

1. Scream 2. Shining 3. Halloween 4. Alien 5. The Ring 6. Shaun Of The Dead 7. Nightmare On Elm Street 8. Beetlejuice 9. SAW 10. Friday The 13th 11. Chucky 12. The Addams Family 13. Psycho 14. IT 15. The Wicker Man 16. An Americal Werewolf 17. Annabelle 18. Hellraiser 19. Poltergeist 20. Lost Boys 21. The Rocky Horror Picture Show 22. The Silence Of The Lambs 23. Living Dead 24. The Blair Witch Project 25. The Exorcist 26. The Amityville Horror 27. Frankenstein 28. 28 Days Later 29. Christine 30. The Mummy 31. Ghostbusters 32. Little Shop Of Horrors 33. Sixth Sense 34. The Gremlins 35. Dracula 36. Wolf Creek 37. The Purge 38. Sleepy Hollow 39. Night Of The Living Dead (i suppose) 40. The Mist
 
Top