Μηχανικές μεταφράσεις και περίπου-νόημα

Μηχανικές μεταφράσεις για μηχανικά πληκτρολόγια;

Φαίνεται πως κόλλησαν ιδιαίτερα στους ιδιωματισμούς (αλλά όχι μόνο εκεί):
  • Η κρέμα της καλλιέργειας των μηχανικών πληκτρολογίων αυτή τη στιγμή είναι το Corsair K100 RGB.
  • Το HyperX Alloy Origins 60 φέρνει όλη την πιτσαρία ενός πλήρους πληκτρολογίου χωρίς το μεγαλύτερο μέρος.
  • Αν ψάχνετε για ένα πληκτρολόγιο με όλα τα κουδούνια και τα σφυρίγματα, μην ψάχνετε άλλο γιατί η Corsair έκανε όλες τις στάσεις για το μηχανικό πληκτρολόγιο παιχνιδιών K100 RGB.
  • Δείτε το πλήρες μας Μηχανική αναθεώρηση πληκτρολογίου παιχνιδιού Corsair K100 RGB
  • Με $ 139, δεν είναι φθηνό, αλλά σίγουρα συσκευάζει την ίδια γροθιά με μερικά από αυτά τα πληκτρολόγια 200 $+.
  • Συμπεριλαμβάνεται άβολο ξεκούραση στον καρπό
  • το Corsair K65 RGB Mini ταιριάζει εύκολα σε οποιαδήποτε τσάντα και εξίσου εύκολα σε οποιοδήποτε τραπεζικό χώρο
Κάποιος θέλω να μου εξηγήσει την πιτσαρία...
 

Katsik35

Member
Μηχανικές μεταφράσεις για μηχανικά πληκτρολόγια;

Φαίνεται πως κόλλησαν ιδιαίτερα στους ιδιωματισμούς (αλλά όχι μόνο εκεί):
  • Η κρέμα της καλλιέργειας των μηχανικών πληκτρολογίων αυτή τη στιγμή είναι το Corsair K100 RGB.
  • Το HyperX Alloy Origins 60 φέρνει όλη την πιτσαρία ενός πλήρους πληκτρολογίου χωρίς το μεγαλύτερο μέρος.
  • Αν ψάχνετε για ένα πληκτρολόγιο με όλα τα κουδούνια και τα σφυρίγματα, μην ψάχνετε άλλο γιατί η Corsair έκανε όλες τις στάσεις για το μηχανικό πληκτρολόγιο παιχνιδιών K100 RGB.
  • Δείτε το πλήρες μας Μηχανική αναθεώρηση πληκτρολογίου παιχνιδιού Corsair K100 RGB
  • Με $ 139, δεν είναι φθηνό, αλλά σίγουρα συσκευάζει την ίδια γροθιά με μερικά από αυτά τα πληκτρολόγια 200 $+.
  • Συμπεριλαμβάνεται άβολο ξεκούραση στον καρπό
  • το Corsair K65 RGB Mini ταιριάζει εύκολα σε οποιαδήποτε τσάντα και εξίσου εύκολα σε οποιοδήποτε τραπεζικό χώρο
Κάποιος θέλω να μου εξηγήσει την πιτσαρία...
Pizzazz ?
 
pizza keyboard.jpg
pizza keyboard 2.jpg
 

nickel

Administrator
Staff member
Αντιλαμβάνεσαι ότι η wikipredia είναι κάποιο σάιτ που μαγαρίζει το διαδίκτυο με μηχανικές μεταφράσεις της Wikipedia όταν πέφτεις πάνω σε κείμενο για την παπική βούλα (bull) που αφόριζε την Ελισάβετ Α΄ και διαβάζεις:

Το Regnans in Excelsis ("Reigning on High") είναι ένας παπικός ταύρος που εξέδωσε ο Πάπας Πίος Ε' στις 25 Φεβρουαρίου 1570.
Το κέρατό τους το δίφορο!
 

SBE

¥
Μ'αρέσει που που έχει μέσα σε παρένθεση μετάφραση για τον Έλληνα αναγνώστη του Regnans in Excelsis.
 
Τον καιρό σου τεμαχίζεις ωριαία
λεπτομέριες σου έχω στη χωσιά
κατακρήμνιση θα πάθεις ρε μοιραία
κι αποτρίχωση σελήνης στη δροσιά
 

SBE

¥
Επειδή χρειάστηκε να ψάξω στο γκουγκλ να δω ποιά φάση της Σελήνης είναι το depilation να πούμε ότι εννοεί waxing για να επωφεληθουν κι άλλοι αργόστροφοι.
Πάντως ανακάλυψα ότι υπάρχει ημερολόγιο που προτείνει τις κατάλληλες μέρες για αποτρίχωση ανάλογα με τις φάσεις της σελήνης. Πολύ χρήσιμο για λυκάνθρωπους.
 
Μπόλικα μαργαριτάρια σ' αυτό το άρθρο, που φαίνεται να μεταφράστηκε (τρόπον τινά) από εδώ:
Mint 1.png

Πιο κάτω αναφέρει τη «βασιλική μέντα» (basil mint), που μας φέρνει στην επόμενη εικόνα:

Mint 2.png


Υποθέτω πως η μέντα ταιριάζει κάπως με τη μαστίχα, ε;

Το συγκεκριμένο άρθρο, όπως δείχνει και η ετικέτα στη φωτογραφία, ξεκίνησε τη ζωή του εδώ. Πριν κοιτάξετε όμως, μαντέψτε τι ήταν στο πρωτότυπο οι «εγκληματίες»… (Θα γράψω μόνο ότι οι λύκοι που φυλούσαν τα πρόβατα δεν ήταν Κλέφτες.)
 

cougr

¥
Πρόκειται για τον «χορό του πεθαμένου».
 
Last edited by a moderator:

cougr

¥

SBE

¥
Αυτό το πέτυχα τυχαία στο λήμμα για το Αβέιρο της Πορτογαλίας. Μεταφραστήρι μου μοιάζει αλλά έχει πλάκα.
Όλο το άρθρο είναι γεμάτο λάθη, και ίσως να καθίσω να τα διορθώσω.

Για όποιον δεν γνωρίζει, ovos moles είναι η σπεσιαλιτέ της περιοχής (αβγό με ζάχαρη, είχαμε ενα παιδί στο νηπιαγωγείο που ερχόταν η μητέρα του στο διάλειμμα και του έδινε χτυπητό αβγό στο ποτήρι και, μόλις έφευγε, ο μικρός έκανε εμετό, κι αυτό γινόταν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, κι απο τότε έχω σιχαθεί τα αβγά, ειδικά αν ο κρόκος είναι ρευστός).

1684458500118.png
 
Top